Několik let zažívali provozovatelé vleků smutnou sezonu s minimem sněhu. Letos je to jinak. Sněhu je tolik, že majitelé skiareálů ani nestačí upravovat běžkařské stopy.

Upravené sjezdovky slibují provozovatelé všech větších lyžařských center v Beskydech. „Napadl čerstvý prašan, pod kterým leží ještě vrstva technického sněhu, což je ideální kombinace. Na víkend upravíme i další kilometry běžeckých tratí. Tak dobré podmínky už tu nebyly několik let,“ pochvaluje si Jan Mikeska ze skiareálu Pustevny, kde nyní leží kolem devadesáti centimetrů sněhu. Všechny vleky a sjezdovky jsou v provozu na Bílé, ideální podmínky hlásí i Javorový vrch u Třince, kde připadlo čtyřicet centimetrů prachového sněhu.

„Podmínky jsou skutečně výborné,“ tvrdí Alois Martynek ze skiareálu Mosty u Jablunkova, kde denně jedou až do včera čtyři vleky, všechny tři sjezdovky a v provozu je i bobová dráha. Upraveny jsou i běžkařské stopy na Tunel, Celnici, Studeničné, Jablunkov a Hrčavu. V neděli ve zdejším skiareálu proběhnou veřejné lyžařské závody v obřím slalomu. Zúčastnit se může každý zájemce a start prvního závodníka bude již v 8,45 hodin.

Na své si však přijdou rovněž vyznavači běžek. Na neděli připravila Pohorská jednota Radhošť lyžařský přejezd Slezskými Beskydami z Jablunkova na Gírovou a zpět. Účastníci obdrží na chatě Studeničná pamětní list.

Všechny vleky jsou díky vydatné bílé nadílce v provozu i v údolí Krásné a na Visalajích, v Dolní a Horní Lomné, na Čeladné, Morávce a lyžuje se nyní i tam, kde nemají technické zasněžování.

Nejvyšší sněhová pokrývka je na Lysé hoře. Již ve středu večer zde naměřili 170 centimetrů sněhu a stále sněží. Pro běžkaře je strojově upravená Lysohorská magistrála ve směru Lysá hora – Papežov a úsek Zimný – Ivančina – Albínovo náměstí. Milovníci hor by si však měli dávat pozor na sesuvy sněhu. Na hřebenech se tvoří až 1,5 metru vysoké závěje, varuje horská služba hlavně běžkaře. Turisté by raději neměli vyrážet ani na hřebenové túry, upozorňuje náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Půl metru nového sněhu napadlo během posledních dnů v Jeseníkách a v provozu jsou téměř všechny areály. Vlekaři si tak mohou mnout ruce: podmínky mají teď i v nízkých polohách ideální. „Sněhová pokrývka nyní dosahuje od šedesáti do 140 centimetrů sněhu,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Stále však platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. „Pohyb nejen v lavinových katastrech, ale ve volném terénu vůbec nedoporučujeme. Mohlo by se něco utrhnout, jak se to stalo minulý týden ve Velké kotlině snowboardistovi, který nepřežil,“ varuje Klimeš.