Opozice to označila za neférový psychologický nátlak na občany. Radnice zastupitelům na jejich zasedání minulý týden předložila ke schválení materiál o výkupu pozemků za nemocnicí za účelem výstavby hospice, přičemž řada vlastníků už podepsala kupní smlouvy. Někteří dostanou dvě stě korun za metr čtvereční, jiní tři sta korun.

„Podle toho, kolik pozemků vykoupíme, může na nich být hospic se zahradou. Toto území by bylo navíc jako stvořené pro městské arboretum, jaké městu chybí,“ uvedl náměstek primátorky Miroslav Dokoupil (KSČM). „Zatím vykupujeme pozemky na hospic a uvidíme, jak dál. Po změně územního plánu, kdy by na nich bylo možné postavit rodinné domy, by jejich cena stoupla,“ upřesnil Miroslav Dokoupil.

„Když město lidem říká, že od nich chce pozemky vykoupit na hospic, je to i citová záležitost. Najednou se ale dovídáme, že na nich za pár let může být něco úplně jiného. Zdá se mi to vůči lidem nefér a považuji to za psychologický nátlak,“ pozastavila se zastupitelka Martina Konečná (ODS). To ovšem primátorka města Eva Richtrová (ČSSD) striktně odmítla.

Opozice navíc požadovala i výkupy za jednotnou cenu, se svým návrhem ale neuspěla. Mimoto se opoziční zastupitelé divili i tomu, že město vykupuje pozemky na hospic, když se ještě zastupitelstvo nevyjádřilo, jestli město vůbec hospic bude stavět. „Neřešíme koncept hospice, bavíme se o nabytí pozemků,“ tvrdil náměstek primátorky Michal Pobucký (ČSSD).

„V důvodové zprávě je ale uvedeno, že pozemky vykupujeme za účelem nabytí hospice. Tak nám tu neříkejte, že tam jednou bude arboretum nebo zoo. Bavíme se o účelu použití,“ rozčilila se Martina Konečná. „Výstavba hospice je jednou z priorit rady města. Když máme peníze na aquapark, musí mít město peníze i na tento dům,“ objasnil Miroslav Dokoupil.

„Postavit hospic ale všichni chceme a podpoříme. Jen by bylo třeba jej lépe prodiskutovat připravit,“ zdůraznil zastupitel Petr Konůpka (ODS) a podivil se, že město volí k jeho prosazení tak krkolomnou cestu. „Nejdříve bychom měli rozhodnout o hospici a teprve poté řešit pozemky,“ míní. Opozice se zajímala i o to, jestli je město v kontaktu s frýdeckou nemocnicí, se kterou údajně míní spolupracovat, s pojišťovnami, které by měly péči v hospici proplácet a s krajským úřadem, který je zodpovědný za celkovou koordinaci poskytování zdravotnické péče.

„Kolik by měl mít hospic lůžek a kdo by jej měl provozovat?“ ptal se zastupitel Igor Svoják (ODS). „Předpokládáme, že by toto zařízení mělo provozovat město a počítáme s patnácti hospicovými lůžky a patnácti variabilními. Doufáme ve spolupráci s frýdeckou nemocnicí, a to například v oblasti stravování, praní prádla a podobně, snižovalo by to náklady na provoz.

O platbách od zdravotních pojišťoven jsme zahájili jednání,“ uvedl Miroslav Dokoupil. Dodal, že krajský úřad počítá na svém území se šedesáti hospicovými lůžky a prozatím jich existuje třicet. „My jsme ale o přestávce zastupitelstva stihli zavolat řediteli frýdecké nemocnice a ten o záměru stavět hospic vůbec nic neví. Také jsme oslovili ředitele frýdecko-místecké Všeobecné zdravotní pojišťovny a ten také o ničem neví,“ uvedl Igor Svoják.

„Žádám o podporu zastupitelstva k nákupu pozemků a navrhuji oddělit diskuzi o pozemcích s debatou o hospici,“ apeloval náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD). Při závěrečném hlasování neprošel žádný z pozměňujících návrhů opozice, nicméně pozemky za nemocnicí za účelem výstavby hospice město vykoupí.