„Jsme vytíženi tak na 99 procent. Pár míst by se na přespání v jednotlivých dnech našlo, ale jinak jsem úplně plní,“ říká recepční z hotelu Hotel & Caffe Silesia ve Frýdku-Místku. A podobně na tom jsou i další zařízení v městě.

„V období během mistrovství jsme totálně vytížení. Určitě máme obsazenost přes 95 procent po celou dobu konání,“ odpovídá na dotaz recepční z Penzionu U Křivého psa v centru Frýdku. Zde registrují zájem o ubytování už od loňského srpna, kdy začaly přicházet první rezervace ze zahraničí. Z ciziny do penzionu přijedou Němci a Lotyši. Zbytek pokojů si zaplatili čeští hosté.

Frýdecký magistrát.
Ve Frýdku-Místku budou jednat o kauze možné korupce na mimořádném zastupitelstvu

Zájem ze strany cizinců potvrzují i ostatní ubytovací zařízení ve Frýdku-Místku. Zvláště v dražších hotelech tvoří cizinci více než polovinu ubytovaných. Například v hotelu Afrika napočítali nejvíce zájemců z Polska, Slovenska (týmy těchto zemí hrají právě v Ostravě) a pak Finska. „Rezervace z těchto zemí evidujeme již od listopadu a většinou jsou u nás ubytování na čtyři a více dní,“ prozrazuje recepční s tím, že aktuálně je hotel zaplněn přes 90 procent.

Křivka zájmu o ubytování hostů z jednotlivých zemí logicky kopíruje rozpis jednotlivých utkání. To potvrzují v Hotelu Richtr v centru města. „Většina našich hostů na začátku sezóny pochází z Lotyšska, následují je Němci. V pozdější termíny převažují zejména slovenští hosté. Menší zastoupení u nás mají fandové z USA, Švédska, Francie a Rakouska,“ přibližuje recepční hotelu Richtr. Ten byl před zrušením několika rezervací na poslední chvíli obsazen až na 95 procent. V současnosti po náhlých zrušení těchto rezervací je jeho obsazenost na zhruba 80 procentech.

Navýšení cen během MS

Téměř vyprodáno má i dobový Penzion Hrad, který si během konání šampionátu i upravil ceny ubytování. „Sice ještě nějaké pokoje volné máme, ale jen na některé dny. Jsme ale drazí,“ říká dáma z ubytování ve Frýdku-Místku, kde pro období od 1. do 31. května stanovili jednotnou cenu 3600 korun za všechny pokoje. Mimo tento květnový termín tady vyjde pokoj na devatenáct stovek.

Muzeum Třineckých železáren otevřelo novou expozici, 26. dubna 2024, Třinec.
Třinecké muzeum vytáhlo poklady z depozitáře. Děti si zahrají na restaurátory

Někteří fanoušci si naplánovali spojení sportovní podívané s odpočinkem ve wellnessu. Za relaxem pak vyjíždějí mimo města a ubytovávají se ve spa resortech v horách. Například oblíbené destinace Čeladná a Ostravice, které jsou od dějiště mistrovství vzdálené do 40 minut jízdy autem, také zaznamenaly zvýšený nárůst zájmu o ubytování. A to i ze stran zahraničních hostů. Zvláště wellness resorty jsou přes víkend vyprodané. „Volnou kapacitu máme pouze ve všedních dnech,“ ozývá se z Hotel & Garden U Holubů na Čeladné.

V Hotelu Sepetná v sousední Ostravici se dají ještě nějaké pokoje sehnat i během víkendových utkání. I u nich je zapotřebí rezervovat pobyty s větším časovým předstihem. Na tento žádaný květnový termín si lidé rezervovali ubytování v průměru 4 měsíce dopředu. „Trend rezervací je téměř totožný jako při mistrovství před devíti lety. Rozdíly jsou nepatrné a průměrná doba pobytu, období zabookování pokojů i obsazenost je téměř stejná,“ komentuje recepční hotelu. Zde ale tvoří většinu ubytovaných Češi (podle hotelu 94 procent). Zbytek jsou návštěvníci z Polska a Slovenska.