Deník oslovil během víkendu několik houbařů, kteří se shodli na tom, že se jedná o katastrofální sezonu. „Abych řekl pravdu, tak mizerný rok nepamatuji. Houbaření se přitom věnuji několik desítek let. I v minulosti sice bývalo sucho, jenže se spíše jednalo o lokální problém. Momentálně ovšem houby nerostou v celé republice, takže na svůj koníček zatím můžu zapomenout. Snad se to zlepší na podzim. Bude ale záležet na tom, v jakém stavu je podhoubí," zamyslel se důchodce Jan. K. z Frýdku-Místku.

„Jako vášnivá houbařka jsem z toho smutná. V lese nyní nenajdete ani muchomůrku. Už propadám skepsi. Loni jsem přitom už od začátku letních prázdnin nosila plné koše. Nejraději houbařím ve Starých Hamrech. Sbírám jen druhy, které bezpečně znám. Něco dávám na mrazák, děláme i řízky," řekla jednačtyřicetiletá Barbora Glajcová z Frýdlantu nad Ostravicí.

Lesy jsou jako vymetené

Lucie Horáčková z Frýdku- -Místku ještě letos na hřiby taky ani jednou vyrazit nemohla. „Nejsou k tomu podmínky. Aby houby rostly, potřebují dostatek vláhy, což se vůbec neděje. Tropické teploty tomu neprospívají. A bouřky, které se občas přeženou, trvají jenom chvilku, takže toho deště moc nespadne," posteskla si Lucie Horáčková, která má s rodinou chatu v Bílé. „Proto moc dobře vím, že když jsou kolem cesty zaparkovaná auta, opravdu rostou. Lesy jsou ale doslova vymetené. Na praváky, kozáky a bedly si budeme muset asi počkat až do září a října," odhadovala mladá žena. Obdobně to vidí i Martina ze Pstruží, která současnou situaci velice vtipně okomentovala: „Letošní sezona stojí prostě za houby."

Muzeum otevřelo mykologickou poradnu

Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku provozuje každý rok mykologickou poradnu. Houbaři, kteří potřebují poradit, ji najdou v sídle přírodovědného úseku muzea v Langově domě. K dispozici jim je odborník Jiří Lederer vždy v pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Mykologická poradna je otevřena až do konce října. Jedná se o bezplatnou službu.