Svůj první letošní hřib našel vášnivý houbař František Mamula, který má chatu v Beskydech, už na počátku května. „Vloni to bylo až o dva týdny později. Má to pravděpodobně souvislost i s tím, že jaro přišlo dříve. Houbu, která vážila téměř čtyřicet deka, jsem objevil vedle lesní cesty. Co jsem měl v ten den k večeři, bylo jasné. Je mi ovšem jasné, že v nadmořské výšce sedm set metrů si na větší úrodu musím ještě počkat," zamyslel se František Mamula.

Z hub dělají smaženici a řízky

Za příležitostnou houbařku se považuje šestadvacetiletá Lenka Davidová z Frýdku-Místku. „Než se mi narodilo dítě, chodila jsem na houby mnohem častěji. Nyní jsem ráda, když se během sezony do lesa dostanu alespoň jednou. Nejčastěji vyrážím na Valachy a do Beskyd. Hodně rostou i ve Starých Hamrech. Protože nejsem nějaká velká odbornice, sbírám jen takové druhy, u kterých mám stoprocentní jistotu, že jsou jedlé. Dobře poznám jenom kozáky, praváky, suchohřiby a bedly. Když tápu, dědeček mi většinou pomůže. Nejraději máme z hub smaženici a řízky," pověděla Lenka Davidová.

Devětatřicetiletá Dagmar Straková z Frýdku-Místku ještě na houbách nikdy nebyla. „Sice se říká, že co Čech, to muzikant a houbař, jenže celá naše rodina do této kategorie nespadá. V houbách se vůbec nevyznám," prozradila Dagmar Straková.

Pokud má někdo pochybnosti, jestli si domů donesl opravdu jen jedlé houby, může využít novou službu, se kterou přišlo Muzeum Beskyd Frýdek-Místek.

Od 5. května začala totiž při muzeu fungovat mykologická poradna. Na otázky spojené se rozpoznáváním, sběrem a přípravou hub je připraven erudovaně odpovědět mykolog Jiří Lederer, kterého k houbaření vedl jeho otec, jenž byl specialista na holubinky. Správnost jejich determinace si ověřoval i chemickými testy přímo v přírodě. Jako člen České mykologické společnosti a České vědecké společnosti pro mykologii je autorem řady odborných článků, realizoval přes desítku mykologických průzkumů. Mykologickou poradnu najdete každé pondělí od 9 do 12 hodin a mezi 13. a 16. hodinou na přírodovědném pracovišti Muzea Beskyd v prvním patře Langova domu v Hluboké ulici.

Mykologická poradna bude fungovat až do konce října letošního roku.