Jednotlivé varianty, tedy zda klasické automaty „jen“ omezit, či úplně zakázat, už probírali radní. „Diskuse proběhla, to doporučení je zatím předběžné,“ řekl v úterý redakci místostarosta Ivo Kantor.

Rada se nicméně přiklání k tomu, aby šlo o celoplošný zákaz, nikoli o vyhlášku s vyjmenovanými ulicemi. „Na radě jsme nebyli kompletní, ale myslím, že je to výrazně většinový názor. Automaty chceme zakázat v celém městě, i v okrajových částech, jako jsou Nebory, Oldřichovice a podobně, “ dodal Kantor.

Hlasovat chtějí v dubnu, vyhláška má platit co nejdříve

Téma nyní proberou komise, které se zabývají prevencí kriminality, respektive činností městské policie. Vyhláška pak 11. dubna už naostro zamíří do rady, o osm dní později o ní mají hlasovat zastupitelé. Pokud návrh schválí, začne platit někdy počátkem května.

Kantor vyloučil, že by mělo jít o výrazně pozdější termín, a trvá na lhůtách „bez odsouvání“.

Kantor: Tlaky zatím nejsou, ale budou

K polovině března město na svém území povolilo 162 výherních hracích přístrojů. „Jejich počet se mění, některé jsou povoleny na tři měsíce, což je nejkratší doba, jiné na půl ruku, případně na rok,“ shrnula Michaela Mitrengová z třineckého ekonomického odboru. Mění se i počet jednotlivých provozovatelů, kterých je ale méně než dvacet. Částka, kterou hráči do přístrojů ve městě naházeli, loni mírně přesáhla 101 milionů, na výhrách se podle Mitrengové vyplatilo necelých 72 milionů.

V případě, že zastupitelé vyhlášku schválí, se provoz výherních automatů už nebude dále povolovat, a postupně tak z města zmizí. Ivo Kantor se podle svých slov obává toho, že firmy začnou u jednotlivých zastupitelů lobbovat. „Zatím tlaky od podnikatelů nejsou, ale myslím, že přijdou. Je v tom byznys,“ míní Kantor. Za sebe tvrdí: „Já je neznám a ani je nechci znát.“

Kolik je v Třinci videoloterijních terminálů, které výherní hrací automaty tak jako tak nahrazují, není jasné. Vyhláška se na ně nevztahuje, Kantor ale říká, že město dává vzkaz, že je nemíní tolerovat. „Dáme ministerstvu financí jasný signál, že to myslíme vážně, že nechceme ani videoterminály,“ pravil.

Klasické automaty městu zvyšují příjmy každý rok odhadem o sedm milionů korun, o tuto částku by Třinec přijetím vyhlášky do dvou let přišel.

Provoz výherních hracích automatů v celém městě už před časem zakázali zastupitelé Frýdku-Místku. Vyhláška platí od 23. března. „Od roku 2013 už nebudou na území Frýdku-Místku žádné výherní hrací přístroje,“ shrnula mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Jen letos se počet automatů ve městě sníží o tři sta, protože jim vyprší povolení.

Podle Matějíkové by mělo „určitě“ ubývat i videoterminálů, protože u nich se musí ministerstvo financí nově obcí ptát, zda souhlasí. „Což dosud ministerstvo nemuselo,“ řekla mluvčí s tím, že pokud Frýdek-Místek předloží „pádné důvody“, může s nesouhlasem uspět.

Radek Ležatka z oddělení komunikace ministerstva financí (MF) ve středu redakci řekl, že ministerstvo už velmi dlouho prosazuje, aby mohly obce povolovat či zakazovat veškerý druh hazardu na svém území. „Zpracovalo i novely herního zákona, které by tuto problematiku řešily, dosud však žádná nebyla v legislativním procesu schválena. Podle současného, již velmi zastaralého zákona je totiž povolení například videoloterních terminálů nárokové, to znamená, že při splnění spíše formálních náležitostí musí ministerstvo financí povolení vydat,“ upřesnil Radek Ležatka. „Přesto chápeme obtížnou situaci obcí a snažíme se jim co možná nejvíce vyjít vstříc. Proto platí postup, kdy pokud má obec schválenou obecně závaznou vyhlášku o zákazu výherních hracích přístrojů a provozovatel žádá o povolení terminálu, dotazujeme se obcí, zda je v tom místě porušován veřejný pořádek. V případě, že je doloženo, že ano, je to jediný způsob, jak v současnosti povolení nevydat,“ vysvětlil Ležatka.
Podle něj však platí, že jedinou možností, jak problém řešit, je změna zákona - a ve sněmovně již další návrh MF leží. „Zda a v jaké podobě bude schválen, záleží na projednání v parlamentu,“ dodal Ležatka.