Řidiči na Jablunkovsku opět spílají silničářům. Kvůli částečné uzavírce hlavního tahu I/11 vede provoz v jednom úzkém pruhu, který dělá problémy zejména kamionům. Za první dva týdny čtyři z nich skončily v příkopu a způsobily tak několikahodinový dopravní kolaps. Druhý pruh silnice zmizel a místo něj na řidiče číhá nebezpečný sráz. Úsek měří zhruba čtvrt kilometru. Začíná za restaurací Harcov a vede k autoservisu Czudek. „Nic podobného jsem v životě nezažil,“ řekl včera Deníku majitel jedné z třineckých taxislužeb. „Jinudy se jet nedá. Objížďka po děravé polní cestě je na rozbití auta, navíc je i časově náročnější,“ dodal šestadvacetiletý podnikatel. Do redakce zavolal i muž z Mostů u Jablunkova, který denně dojíždí do Třince. „Firma to jednoznačně nezvládla,“ myslí si stěžovatel. Také on ale jméno odmítl zveřejnit.

Irena Krzyžánková z Ředitelství silnic a dálnic Ostrava, které je investorem stavby, viní z problémů právě motoristy. „Za všechny nehody si mohli sami. Jediné, co potřebujeme, je kázeň řidičů. Někteří tam jezdí i osmdesátkou, nerespektují ani světelnou signalizaci. Byť svítí červená a první tři auta už stojí, čtvrtý, pátý a šestý řidič klidně vjede do protisměru,“ řekla Krzyžánková. Podle ní se motoristé uklidnili až poté, co se v místě objevili policisté. Kvůli nehodám se na místě sešli zástupci kraje, investora, města Jablunkova a dodavatele. Výsledkem je lepší dopravní značení a pravidelné sledování stavu vozovky.

Provoz v jednom pruhu potrvá do 17. srpna, i poté si ale motoristé na úsek budou muset dávat pozor. „Bude tam úzký dvoupruh, nicméně se snížením rychlosti,“ upozornila Krzyžánková. Podle ní je jisté, že stavební firma termín dodrží.

Stavba obchvatu, mostních objektů a přeložek místních komunikací si už vyžádala dlouhodobé úplné uzavírky tří úseků na Jablunkovsku. Omezení se týká cesty v Bocanovicích, která vede kolem pily firmy Kawulok. Dvě stě metrů dlouhý úsek je uzavřen až do 4. května příštího roku. Neprůjezdná je také místní komunikace v jablunkovské části Černé, která vede do Bocanovic k silnici třetí třídy. Uzavírka 160 metrů dlouhého úseku potrvá do 11. listopadu letošního roku. Třetí uzavírka se týká místní komunikace v Návsí v části Potoky, která vede kolem areálu firmy Netis. S uzavřením silnice zde musí řidiči počítat do letošního 30. září. Dopravní obsluha přilehlých nemovitostí je ve všech případech zajištěna po stávající komunikaci ve směru od Jablunkova a Bocanovic. Pravidelné autobusové přepravy se uzavírky nedotknou.