Dům, v němž F. H. na Frýdecko-Místecku v Hrčavě bydlel se svou druhou ženou - Polkou - a čtyřmi dětmi, byl zřejmě drogovým centrem na česko-polsko-slovenském pomezí a v posledních letech tam prý denně zastavovala auta s registračními značkami všech tří zemí s jediným cílem: Nakoupit speciální zboží a poté ho prodat.

Hrčava, ilustrační foto.
Pokus o vraždu v Hrčavě v Beskydech. Podle místních se střílelo kvůli drogám

„Slyšela jsem pět výstřelů,“ říká Deníku žena, který bydlí 150 metrů od domu, jehož majitel měl na muže v autě vystřelit. „Psala jsem zrovna sestře SMS, že se tady střílí a houká siréna. To zřejmě, jak ten postřelený chlap v autě troubil o pomoc,“ říká jiná žena, která pokuřuje na lavici před domem, kde má kancelář místní starosta.

O středeční střelbě a následném policejním zásahu mluví celá vesnice, která má 250 stálých obyvatel. Že si do domu devětašedesátiletého F. H. jezdili dealeři z Česka, Polska i Slovenska pro drogy, které dále prodávali, věděli v obci na Frýdecko-Místecku bezesporu všichni.

Výstava růží v Růžové školce, 20. července 2023, Fryčovice.
VIDEO: Růžová školka na Frýdecko-Místecku zve na prohlídku, je plná krásy a vůní

„Denně před tím barákem zastavilo několik aut. Uběhlo pár minut, řidič nasedl a odjel. A to bylo ve dne v noci. Stávali před barákem, u kostela, Poláci čekali na kraji lesa,“ vypráví jedna ze sousedek.

Informace o údajné výrobě a prodeji drog Deníku při osobním rozhovoru potvrdil i místostarosta Martin Bojko. „Auta s cizími značkami před tím domem zastavovala denně. Všichni věděli, že se tam prodávají a zřejmě i vaří drogy, bylo to veřejné tajemství,“ řekl Bojko.

Policie: Vy jste nic necítili?

Nepřímo to potvrdili policisté, kteří se ve středu před místními divili, že necítili nasládlou vůni chemických rozpouštědel, která varnu drog obvykle prozradí.

Devětašedesátiletý F. H., který u svého domu před lety přistavěl malou hospůdku, kde čepoval Hrčavské pivo, v domě drogy zřejmě i vařil. Partnerka muže obviněného výroby a držení omamných a psychotropních látek a také vraždy ve stádiu pokusu, v pátek v podvečer v domě pobývala. S nikým cizím ale mluvit nechtěla.

Tuniská policie - Ilustrační foto
V Africe zemřel muž z Ostravy, policie zadržela jeho ženu

V osudný večer si zřejmě jeden ze slovenských dealerů přijel pro zboží. Mezi muži ale asi došlo k neshodě a F. H. na třiačtyřicetiletého Slováka, jenž nasedl do auta, několikrát vystřelil. Poté zřejmě zpanikařil a utíkal do lesa. Tam ho ale po nějaké době dopadli policisté se psy.

Těžce zraněného třiačtyřicetiletého muže záchranářský vrtulník ještě ve středu večer převezl do ostravské fakultní nemocnice. Střelce F. H. (69) obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. „Po slovní rozepři s poškozeným mužem (43), měl několikrát vystřelit do prostoru, kde stálo vozidlo, ve kterém poškozený seděl,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. 

Policisté zajistili zbraň, kterou odešlou k odbornému zkoumání. „Motiv činu a další okolnosti jsou předmětem vyšetřování. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až do výše 18 let,“ dodala mluvčí. Zadrženého na návrh státního zástupce umístil soudce do vazby.