VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrčavu čeká co nevidět malá telefonní revoluce

Společnost, která má v nejvýchodnějším cípu ČR dominantní postavení, hrčavským zákazníkům oznámila, že na konci srpna přestane podporovat technologii, díky které v obci fungují čísla pevných telefonních linek.

26.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Marek Cholewa

Firma sice lidem nabízí neomezené volání mobilním telefonem, ovšem za paušální částku, kterou zejména důchodci považují za neúměrně vysokou.

„K 1. září ukončí službu, která funguje. A za druhé nabízejí něco, s čím lidé nesouhlasí," uvedla pracovnice obecního úřadu Taťána Lasotová s odkazem na reakce obyvatel, kteří s ní o dopisu od operátora hovořili.

Taťána Lasotová navíc upozorňuje, že pokrytí českým signálem je v Hrčavě jednoznačně nedostatečné. Není vůbec výjimečné, že ho lidé musí „ulovit" jen v určitých částech domu, případně mimo obydlí.

„Signál je slabý všeobecně. V jedné chalupě je, a v sousední už není. Ano, lidé se nakonec dovolají, ale to i díky tomu, že je tady slovenský a polský operátor," konstatovala Taťána Lasotová. Podle ní je na prvním místě bezpečnost občanů, kteří chtějí mít jistotu, že se bez problémů dovolají lékaři či pomoci v případě nouze.

NEZAJÍMAVÁ OBLAST?

Lasotová naznačila, že Hrčavané se pozastavují i nad tím, že operátor jim dopis o chystaných změnách zaslal společně s vyúčtováním, a tak si tohoto oznámení ani nemuseli všimnout. „Mohli to poslat alespoň doporučeně, ne jako součást vyúčtování," tvrdí Lasotová.

„Jsme pro ně asi nezajímavá oblast. Nebojím se říct, že nám to připadá jako bezohledný přístup, neprofesionalita. Tohleto se prostě nedělá a firma by se měla chytit za nos. My se s tím nějak popereme, ale měli by vědět, že jsme nespokojeni," prohlásila Taťána Lasotová.

Vyjádření společnosti O2 Czech Republic se Deníku nepodařilo získat. Z dopisu zaslaného zákazníkům je ale zřejmé, že operátor to vidí jinak. Lidem sděluje, že „svět telekomunikací jde neustále kupředu", a proto chce, aby i oni měli k dispozici jen nejmodernější technologie.

„Ty, které zastaraly, postupně rušíme a nahrazujeme novými," uvedla firma. Tvrdí, že pokud lidé aktuální nabídku přijmou, budou i nadále ve spojení se světem v míře, jakou potřebují.

„Díky tomu budete na letošní 1. září včas připraveni a změnu ani nepocítíte," píše operátor.

NÁHRADA PEVNÝCH LINEK

V obci žije zhruba 250 obyvatel. Příští týden zde přestane fungovat asi patnáct telefonních čísel pevných linek. Od potíží s pevnou linkou, které vyvrcholily v roce 2013, totiž některé domácnosti linky zrušily.

V červenci 2013 pak byla v Hrčavě nainstalována technologie bezdrátového připojení, a to jako náhrada klasických pevných linek.

„Do té doby to tady fungovalo pouze za dobrého počasí a signál byl přerušován," připomněla Taťána Lasotová. Zmíněný rok označila za průlomový.

„Lidé od té doby platili za službu, která funguje. Před třemi lety tady nainstalovali stanice „Fix GSM" a bylo to v pořádku. Telefonujeme z čísel, na která jsme zvyklí. Teď ale tuto službu ukončí," pravila.

Podle ní by se situace mohla vyřešit dvěma způsoby. „Buď se natáhne drátové vedení z obce Bukovec, která je technologicky nejblíže. Ale to je investice, která by obec zatížila řádově stovkami tisíc korun. Druhá možnost je nabídnout lidem tarify, které pro ně budou finančně dostupné," míní Lasotová, která chce místním obyvatelům s problémem pomoci.

Autor: Marek Cholewa

26.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obecní úřad v Bystřici na archivním snímku

V Bystřici investují do nových prostor pro děti v předškolním věku

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Ze zahradnictví ukradl zboží za téměř 400 tisíc korun

Neznámý pachatel se v uplynulých dnech činil, vyloupil areál zahradnictví na Frýdecko-Místecku a odcizeným zbožím měl vytvořit skoro půl milionovou škodu.

Demolice domu Pionýrů je v plném proudu

O osudu domu, který stojí na začátku ulice Pionýrů v Místku, bylo rozhodnuto již před několika měsíci. Ale až nyní se po vyčištění vnitřních prostor mohla začít demolovat hrubá stavba.

Tento týden představíme prvňáčky ze školy v Dobraticích

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vedení základní a mateřské školy myslí na budoucnost školy a hlídá její kapacitu

Na posledním zastupitelstvu obce Střítež, které se konalo koncem listopadu, se například řešila i kapacita mateřské školy Střítež.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT