„O soutěži jsem se dozvěděl na internetu. A taky vlastně v B-Fit, ve kterém jsem s bratrem párkrát byl,“ popisuje muž, kde o společném projektu novin a fitness centra slyšel poprvé. Přihlásil se sám.

Příběhy bojovníků s nadváhou najdete každý čtvrtek v tištěném vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.

POZOR!
Navíc se každý čtvrtek můžete zapojit do telefonické soutěže o volný vstup do fitness!

„Trošku jsem se odhodlával, ale zase jsem si říkal, že potřebuju motivaci, nějaký bič, abych prostě musel do fitness centra přijít. Já sice vím, že bych měl chodit cvičit, ale člověk si vždycky najde spoustu různých důvodů, proč nejít. Takže když budu mít nějakou tu pravidelnost, nutnost a budu vědět, že na mě někdo čeká a že nemůžu jen tak nepřijít, bude mě to silněji motivovat,“ myslí si učitel matematiky.

Počtem kilogramů, které chce zhubnout, se příliš nezabývá. „Podle výsledků diagnostiky bych měl shodit asi šest kilogramů tuku. Sám jsem si ale žádný takový cíl nedal. Chci si dokázat, že to zvládnu, budu do fitness centra chodit a cvičit. Co se stane, to se stane,“ říká odhodlaně 187 centimetrů vysoký Turek, kterému váha před hubnutím ukazovala 102 kilogramů.

Bříško se mu zakulatilo především ze sladkostí. „Jsem nejmlsnější z celé rodiny a všichni to vědí, takže si teď na mě dávají pozor. Celkově jsem změnil jídelníček. Omezil jsem především sladké a hlídám si, abych měl dost proteinů a podobně. Hodně jsem se v jídle zlepšil,“ vypráví finalista soutěže. O jeho lásce k čokoládě a dalším cukrovinkám ovšem ví nejen rodina, ale i trenérka z B-Fit Tereza Droppová.

„Pan Turek má rád sladké, a co je nejhorší, mlsná ho honí nejčastěji ve večerních hodinách. Poslední jídlo by lidé při tom měli sníst jednu až dvě hodiny před spaním a rozhodně by se nemělo skládat z jednoduchých sacharidů, které jsou v čokoládě nebo bonbonech,“ upozorňuje Droppová.

Aby se Turek tukového polštáře zbavil, sestavila mu Droppová spolu s kolegyněmi z fitness centra speciální cvičební program. „Má velkou výhodu, protože v mládí býval sportovec a jeho tělo má stále takzvanou svalovou paměť. Ta mu pomůže, aby si na zátěž rychle zvyknul a začal odbourávat uložené tuky,“ myslí si štíhlá blondýnka. Vzápětí ale poukazuje na jiný problém, se kterým se Turek bude muset potýkat. „Protože je ze všech soutěžících nejstarší, bude pro něj obtížné zvyknout si na nový životní styl a odstranit zlozvyky, které donedávna měl,“ dodává Droppová.

Jejímu svěřenci se nový zdravější životní styl plný cvičení moc líbí. „Je to pro mě po dlouhé době nějaký pohyb, takže je to příjemné. Musím říct, že je to i úměrné. Sice všechno cítím, ale nejsem zničený, ne že bych se po cvičení nemohl hýbat. Zatím to hodnotím kladně. Cítím se dobře,“ vypráví muž. Oporou je mu i rodina, která je z jeho účasti v soutěži nadšená. „Jsou rádi. Přejí mi, ať to vydržím, ať se projeví nějaké výsledky. Jednoznačně mě podporují. Pomáhají mi i tím, že hlídají, abych si nedával to, co nemám a v době, kdy si to nemám dávat,“ říká Turek.

Ačkoliv je Hubněte s Deníkem a s B-Fit především soutěž, nejstarší účastník rivalitu mezi finalisty nepociťuje. „Beru to jako souboj sama se sebou. Jsou tady různí lidé, různý věk i pohlaví a je těžké nás srovnávat. Někdo třeba zhubne míň, ale ve skutečnosti za tím bude více práce a překonávání se, než u někoho, kdo shodí jedna dvě. Přeji ostatním, ať se jim daří,“ uzavírá Jaroslav Turek.

TŘI OTÁZKY PRO JAROSLAVA

Na čem nejvíce hřešíte?
Na sladkém, jsem velmi mlsný. Mám rád téměř jakoukoliv čokoládu, želé v čokoládě, hřeším i sladkou a velmi silnou kávou.

Zkoušel jste někdy držet dietu?
Ne. Sice jsem se snažil nějak upravovat jídelníček, jedl jsem méně živočišných tuků a více zeleniny, ale že bych z toho dělal dietu, to ne.

Co je pro vás na Hubněte s Deníkem a s B-Fit zatím nejtěžší?
Přijít. Cvičení pak už běží, to bolí, tamto bolí, ale to se zvládne. Pro mě je nejtěžší a nejpodstatnější se pořádně namotivovat a jít cvičit.

ZUZANA MORAVCOVÁ