Zkrášlit své tělo se rozhodla i devětatřicetiletá Romana Boková.

„Rodiče jsou pravidelní čtenáři a odběratelé Deníku. Když byli na dovolené v Řecku, zalévala jsem u nich květiny. Koukla jsem se do novin a dozvěděla jsem se o soutěži. Hned jsem reagovala přes e-mail,“ vzpomíná na svoje přihlášení do Hubněte s Deníkem a s B-Fit Boková.

O soutěži nikomu nic neřekla. Rodina se o ní dozvěděla až poté, co ji trenérky z fitness centra vybraly jako finalistku. „Přešli to s úsměvem,“ popisuje reakci příbuzných Boková.

Příběhy bojovníků s nadváhou najdete každý čtvrtek v tištěném vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.

POZOR! Navíc se každý čtvrtek můžete zapojit do telefonické soutěže o volný vstup do fitness!

Projekt ji zaujal, chtěla zhubnout a naučit se něco nového. „Člověk si musí najít čas a něco pro sebe udělat. Nikdy jsem nebyla úplně štíhlá, vždycky jsem měla nějaká kila navíc,“ tvrdí 167 centimetrů vysoká žena, která na začátku tříměsíčního tréninku vážila 88 kilogramů. Přesné množství tuku, které by chtěla zhubnout, si nestanovila.

„Každé kilo dole pro mě bude úspěch,“ myslí si finalistka soutěže. Představu o tom, jak by jednou v budoucnu chtěla vypadat, ale má. „Po vstupní diagnostice jsem zjistila, že bych měla vážit 69 kilogramů. Kdybych postupně došla k této váze, byla bych spokojená,“ pokyvuje hlavou Boková a dodává, že by si chtěla zlepšit i fyzickou kondici.

„Měla jsem fintess skóre nějakých 68 bodů. Myslím si, že když budu cvičit a zhubnu, bude moje fitness skóre vyšší,“ domnívá se Boková. Podle trenérky z B-Fit Terezy Droppové bude jejím největším nepřítelem metabolismus. „Kolem čtyřicátého roku se skoro zastavuje a je problematické přinutit ho ke spalování tuků,“ upozorňuje Droppová.

Protože její svěřenkyně nikdy pravidelně nesportovala, musí si tělo na cvičení nejprve zvyknout. „Posléze zařadíme do tréninku dostatečné množství pohybu v takzvané aerobní zóně při tepové frekvenci 120 až 140 tepů za minutu, kdy si tělo bere energii pro výkon převážně z tukových zásob,“ nastínila Droppová, co bude dál. Romana Boková jde do soutěže naplno, nechce se jen zbavit přebytečného tuku.

„Přála bych si, aby mě odborníci vedli a naučili mě správně cvičit, protože jsem to vlastně nikdy pořádně nedělala. Sama bych se možná i trochu styděla do fitness centra přijít, protože přesně nevím, jak se na všech těch strojích pracuje. Chci chodit cvičit s radostí,“ říká Romana Boková. Nejobtížnější pro ni podle jejích slov bude skloubit péči o rodinu s péčí o sebe.

„Jsem typ ženy, která chce mít domácnost opravdu v pořádku – navařeno, vyžehleno, poučeno s dětmi – a až pak si udělá čas pro sebe,“ popisuje Boková. Vzápětí ale dodává, že se do soutěže přihlásila proto, aby si na sebe chvilku našla. „Ráda budu chodit cvičit, když budu mít čas a rodina bude zajištěná. Nějak to zvládnu,“ myslí si jedna ze tří žen ve finálové pětici. Její slova vítá i Tereza Droppová. Ví totiž, že bez cvičení její svěřenkyně nezhubne. „Paní Boková bude muset změnit svůj dosavadní životní styl.

Je třeba, aby do něj zařadila pravidelný pohyb a odstranila časté ochutnávání při vaření,“ tvrdí trenérka z B-Fit. Romana Boková je připravená a odhodlaná získat krásnější tělo. „Nehledám výmluvy, vím, z čeho je mě víc, hledám cestu. A tohle je právě příležitost se na tu cestu dát. Zbavit se pár kilogramů a cítit se lépe. Vždycky říkám, že nehubnu kvůli ženské od vedle, ani nějakému muži, ale kvůli sobě a svojí vnitřní spokojenosti. Mým cílem je naučit se milovat fitness,“ uzavírá žena s úsměvem.

TŘI OTÁZKY PRO ROMANU

Na čem nejvíce hřešíte?
Miluji sladké. Opravdu nejsem líná si něco dobrého upéct. Hřeším třeba také na kvalitní čokoládě s lískovými oříšky. Po čokoládě se uvolňuje hormon štěstí, po cvičení prý taky, tak jsem zvědavá.

Zkoušela jste někdy držet dietu?
Samotné slovo dieta ve mě vyvolává stres. Nebudu lhát, několikrát jsem s ní začala v pondělí a skončila jsem ve středu. Ve čtvrtek jsem si něco dobrého upekla a v pátek, kdy chce být každá žena hubenější o 4 kilogramy, se žádný zázrak nedostavil. Na diety já nevěřím.

Co je pro vás na Hubněte s Deníkem a s B-Fit zatím nejtěžší?
Zatím je to dobré. Ale vím, že musím zvládnout rodinu, práci, přípravu jídel s nízkou energetickou hodnotou a později také zintenzivnit cvičení, takže si myslím si, že by se to postupem času mohlo promítnout v psychice. V tuto chvíli nevím, jak budu reagovat v krizové situaci. Ale teď si to s radostí vychutnávám a do fitness se těším.

ZUZANA MORAVCOVÁ

#flash|https://g.denik.cz/73/d2/denikflash.swf|340|80|denikflash#