Jde dohromady pivo, hudba a industriální prostředí bývalé textilky? Přesvědčit se o tom mohli v sobotu návštěvníci druhého ročníku Pivohraní. Open-air festival, který se loni uskutečnil v parku Pod Zámkem, letos organizátoři přesunuli do areálu „osmičky" ve Staroměstské ulici. A byl to zajímavý tah, který ocenila řada návštěvníků.

„Já jsem tady chodil už jako malé dítě. Můj otec tady v práci parkoval dodávku, takže to tady znám. Líbí se mi to, je to takový frýdecký Colours of Ostrava," řekl jeden z návštěvníků.

Hudební program akce, kterou pořádá město prostřednictvím KulturyFM, odstartovalo uskupení Zpocený voko, po něm se představili avantgardní punkrockeři Už jsme doma. Prostor před pódiem zhoustl, když si k mikrofonu přisedl písničkář a známý český herec Jiří Schmitzer. Posluchače bavil nejen písněmi, ale i vtipnými poznámkami mezi nimi. Na podiu se představila i frýdecko-místecká kapela Downbelow a alternativně rocková Tichá dohoda. Hudební stránku akce zakončila polská skupina Akurat.

Muziku si příchozí mohli vychutnávat s kelímkem zlatavého moku. A možností bylo hodně – stánky v areálu mělo devatenáct krajských výrobců piva. U vchodu si každý mohl vyzvednout plánek festivalu se seznamem pivovarů, díky němuž si mohl „odfajfknout" ty, jejichž tekuté zlato už ochutnal. Přestože by to podle velmi vysokého počtu návštěvníků mohlo vypadat, že se areál za chvíli zaplní kelímky od piva, nestalo se tak. Pořadatelé totiž do úklidu zapojili samotné hosty. Každý, kdo přinesl patnáct použitých kelímků ke stánku KulturyFM, dostal bublifuk, originální otvírák nebo zrcátko. Co chvíli se tak u stánku zastavovaly děti s horou kelímků v rukou. Malí návštěvníci se mohli zabavit také dováděním na trampolínách nebo hraním stolního fotbalu.

„Chtěla jsem se podívat do Slezanu a ochutnat místní zajímavá piva. A hudba? Zrovna jsme slyšeli Už jsme doma, vybavilo se mi moje mládí," řekla jednatřicetiletá Michaela Davidová. Nápad na akce u budov Slezanu se jí líbí. „Je to součást Frýdku-Místku, která je pro většinu lidí ztracená. Že to bude opět součástí i našeho života právě tímto způsobem, je super," nešetřila chválou.

Pivohraní jako festival postoupilo oproti minulému ročníku o velký krok vpřed. A to nejen díky tomu, že se konalo v areálu, který je pro většinu lidí zahalen tajemstvím.

Areál pomohlo oživit memorandum

Pivohraní není jedinou akcí, která se letos uskutečnila v jednom z areálů Slezanu. Spojení kultury a industriálního prostředí je možné i díky memorandu o spolupráci, které vedení Frýdku-Místku letos uzavřelo se zástupci společnosti Slezan. Cílem je mimo jiné oživení nefunkčních areálů a zachování fasád historických budov. „Věřím, že akce konané v bývalých textilkách Slezanu přilákají spoustu návštěvníků nejen díky poutavému programu, ale také jedinečnému místu," řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.