Příprava takové bitvy zabere půl roku. „Musíme zajistit dostatek lidí, kteří zde účinkují. Pro šermíře je to velice lukrativní, protože v republice nebývá bitva, která by se odehrávala uvnitř hradu,“ prozradil kastelán hradu Miroslav Holiš s tím, že oslovení také musí vědět, o co jde, aby pak nevznikl „mišmaš“ vystupujících.

„Když jsou lidé vybrání, tak se s nimi komunikuje. Dotyční musí vědět, kde budou působit, kde je jejich stanoviště. K takové bitvě prostě patří určitý scénář, musí se vědět, jak to probíhat. Není to o tom, že se proti sobě pustí dvě armády,“ dodal kastelán, který Deníku prozradil ještě před začátkem, že se připravovaly tři bitvy, z nichž každá má jiné dějství.

„Ale bitvy na sebe navazují, jedna trvá asi půl hodiny,“ dodal Holiš.

Ten měl v pátek navečer napilno, protože na hrad přijížděli účinkující. „Máme jmenný seznam lidí, kteří zde postupně dorážejí. Je to organizačně náročné i kvůli tomu, že na hrad přijíždějí s auty. Pak musíme každému ukázat, kde bude tábořit, jak se může či nemůže chovat. Když dorazí všichni, zaparkujeme auta pod hradem a přijde ta nejdůležitější část. Všichni se sejdeme, a řekneme si podrobnosti o bitvě,“ vysvětlil kastelán.

Po „poradě“ pak následuje volná zábava, ale v sobotu ráno jsou už všichni na nohou. „Kontrolují se zbraně a pak začínáme. Letos se jedná o pátý ročník, mezi návštěvníky to má úspěch, návštěvnost je vysoká,“ řekl Holiš a doplnil, že na hradě nocovalo okolo sto dvaceti rytířů, ale k nim je třeba ještě připočítat doprovod, takže pohostinství hradu si užilo přes sto padesát nocležníků.

Rytíře na hradě přijímala Ilona Pawerová, která působila jako taková „recepční“ ve volné přírodě. „Musím zapsat všechny lidi, co přijedou. Musím evidovat, kde v hradě nocují, aby zde nenastal zmatek,“ vysvětlila recepční, která samozřejmě také trávila noc na hradě. „Na hradě nocuji úplně nejraději, je to lepší než doma. Ale rána jsou zde chladná i v létě. Však v tomto období to je příjemné,“ doplnila Pawerová.

Se skupinou z Dačic a Tábora přijel Miroslav Valeš. „Dorazilo nás deset. Během sezony se objevíme až na deseti podobných akcích. Na Hukvaldech jsem potřetí a jezdím zde velice rád,“ uzavřel Valeš.