S většinou majitelů okolních nemovitostí se obec dohodla, dva z nich se však proti takovémuto postupu ostře ohradili. „Není vyloučeno, že v těchto případech bude muset dojít na vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu,“ konstatovala starostka Hukvald Jaroslava Michnová (KDU-ČSL). Most nepatří obci, nýbrž kraji. Aby však rekonstrukce mohla proběhnout, obec nyní musela připravované změny schválit v rámci 5. změny územního plánu.

Sklenovský most znají zřejmě všichni motoristé, kteří občas projíždějí po silnici od Rychaltic směrem do centra obce Hukvaldy. Most je velmi úzký, z obou stran se na něj najíždí z nepřehledných zatáček a navíc se tu auta musejí vyhýbat spoustě chodců včetně malých dětí docházejících do blízké školy. Aby byl most bezpečnější, bude nutné v rámci opravy obě zatáčky na jeho koncích trochu vyrovnat.

„Obec už před dvěma roky zvažovala tři varianty přestavby mostu. Podle jedné by se trasa zcela vyrovnala. To by sice bylo nejbezpečnější, ale musely by se snad i zbourat některé domy kolem. Druhou krajní variantou by byl úplně nový most, ani to by se však zřejmě neobešlo bez záborů některých pozemků. Zastupitelé nakonec zvolili kompromis, podle něhož sice zatáčky u mostu zůstanou, ale budou mnohem mírnější,“ vysvětlil zastupitel Luděk Žáček (ČSSD).

Proti takovémuto postupu se však ostře ohradili dva z majitelů, kteří by museli s hranicemi svých pozemků ustoupit: „Provoz na silnici se neustále zvyšuje a obec mi teď chce cestu tlačit až na plot. Samozřejmě také chci, aby byl most opravený, ale rozhodně nesouhlasím s řešením, které obec vybrala,“ protestoval Miroslav Dryják.

„Dům jsem před dvěma lety kupoval kvůli zahradě. Teď mi obec chce velkou část mé zahrady zabavit. S tím však nemohu souhlasit. Silnice by mi pak vedla pár metrů od domu, z mostu by mi bylo vidět až do kuchyně. Žádám, aby se obce vrátila k původnímu záměru, potom s hranicí o několik desítek centimetrů uhnu rád a ani za to nebudu chtít žádnou náhradu. O několik set metrů čtverečních ale neuhnu, o to jsem připraven se i soudit,“ upozornil další z majitelů okolních nemovitostí Pavel Reisig.

„Obec panu Reisigovi nabízela náhradní pozemky z opačné strany jeho zahrady, navíc mu chtěla pozemek zrekultivovat a vybudovat potřebné přípojky. On však na nic z toho nepřistoupil,“ upozornil Luděk Žáček. „S obcí jsme se skutečně nedohodli,“ připustil Pavel Reisig.

Hukvaldští zastupitelé nakonec nevyhověli námitkám obou majitelů pozemků a 5. změnu územního plánu schválili. V rámci ní kromě přestavby mostu dali zelenou i výstavbě několika rodinných domů, objektu určeného pro agroturistiku v Dolním Sklenově a výstavbě vzdělávacího centra v Rychalticích.