V době, kdy majetek neměl svého jasného vlastníka, do něho nikdo nechtěl investovat. V roce 1991 stát vydal Hukvaldský dvůr obci. V rámci církevních restitucí podalo Biskupství ostravsko-opavské žalobu na určení vlastnictví, protože se domnívalo, že Hukvaldský dvůr byl obci vydán neprávem. Spor nakonec skončil smírem a zhruba půlhektarový areál se značně zchátralými budovami v roce 2017 definitivně připadl obci Hukvaldy.

Obora Hukvaldy.  Ilustrační foto.
Hukvaldskou oboru čeká změna. Navštívit ji kdykoliv už nebude možné

Obec loni zveřejnila studii využití, ke které měli obyvatelé možnost se vyjádřit. V neděli se lidé přímo v areálu mohli zúčastnit prezentace studie rekonstrukce.

V budově bývalého kravína, který je architektonicky nejzajímavější stavbou, je navržena obřadní síň, prostory pro třídy umělecké školy, obecní knihovna a klubovny pro místní spolky. V další budově, bývalé sýpce, je počítáno s kulturním sálem a případně informačním centrem. Spodní budova by měla sloužit k podnikatelským záměrům, vybudování kanceláří, obchůdků a dalších komerčních prostor.

Hukvaldy. Ilustrační foto.
Z historie regionu: Hrad Hukvaldy má za sebou pestrou minulost

Rozsáhlý projekt plánuje obec financovat z různých zdrojů. V květnu schválili hukvaldští radní vyhlášení výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace pro stavební povolení, a to na rekonstrukci bývalé hospodářské budovy i kravína. Na přípravu projektu přispěl půl milionu korun Moravskoslezský kraj.