Hygienici loni provedli 543 kontrol, závady zjistili v osmaosmdesáti provozovnách. „Nejčastěji nebyla na výrobku uvedena adresa výrobce nebo dovozce, některé byly zcela bez označení a další nevyhověly hygienickým limitům na jejich složení. Za tyto nedostatky byly uloženy sankce ve správním řízení a blokové pokuty v celkové výši 159 tisíc korun,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková s tím, že hygienici odebrali také vzorky výrobků k laboratorním vyšetřením. Ze 177 legislativě nevyhovělo jednadvacet vzorků.

Hygienici se zaměřili zejména na hračky pro nejmenší děti. „U čtyř vzorků byly překročeny limity esterů kyseliny ftalové, což jsou látky toxické pro reprodukci. Zjištěn byl také nadlimitní obsah formaldehydu,“ upřesnila Šebáková.

U kosmetiky našli hygienici jeden výrobek, vlhčené kosmetické ubrousky, v němž bylo nepřípustné množství mikroorganismů. Mohlo by to vést k onemocnění kůže.

Ze šedesáti vzorků nádobí, které hygienici odebrali, nevyhovělo šestnáct. V plastovém kuchyňském náčiní, smaltovaných a keramických hrncích našli nadlimitní množství olova a kadmia, primárních aromatických aminů a formaldehydu, které se vyluhovaly do potravin. Může to ohrozit zdraví lidí. „Počátkem loňského roku bylo hlášeno také několik sprchových gelů původem z Itálie, které byly snadno zaměnitelné s potravinou. Byly plněny do obalů tvarově, rozměrem a potiskem napodobujícím populární mléčné produkty, s obrázky ovoce a měly příjemnou ovocnou vůni. Pokud by je náhodně snědly malé děti, mohlo by dojít k chemické pneumonii a poškození zažívacího traktu. Výrobky byly ihned vyřazeny z prodeje a jejich distributor okamžitě stáhl výrobky z trhu a vrátil je italskému výrobci,“ konstatovala Šebáková.