Za zjištěné nedostatky uložili pokuty za pětaosmdesát tisíc korun. Většinou to bylo za překročení expiračních lhůt desinfekčních prostředků a nedostatečný úklid zařízení.

Zjišťovali také, za jakých podmínek jsou tyto služby poskytovány mimo stálou provozovnu. Zkontrolovali devětašedesát osob, které provádějí manikúru, pedikúru či kadeřnické služby ve zdravotnických zařízeních, domovech důchodců nebo docházejí do bytů zákazníků. Zjistili, že i tomto domácím prostředí je možné dodržovat požadavky na prevenci vzniku a přenosu onemocnění. „Klienti by si měli všímat, zda jsou pro poskytovanou službu používány čisté pomůcky, v případě pedikúry sterilní, balené nástroje, a zda je pro ošetření pokožky i prostředí používána dezinfekce,“ upozornila ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Dodala, že hygienici se zaměřili i na prevenci výskytu a přenosu vší. „Z 517 kontro­lovaných provozoven kadeřnictví a holičství sedmatřicet uvedlo, že se při své praxi setkali se zavšivenými klienty. Někteří provozovatelé jim pak odmítli poskytnout další služby. Mnozí základní službu sice poskytli, ale za dodržení zvýšených hygienických opatření nutných k zabránění přenosu vší na další klienty a ke konci pracovní doby,“ řekla Šebáková s tím, že i při návštěvě kadeřnictví by si klienti měli všímat, zda kadeřnice používá čisté ručníky a vydezinfikované pomůcky – nůžky a hřebeny.