„Provedené analýzy ukázaly, že v důsledku masivního rozvoje toxických sinic došlo k výraznému zhoršení kvality vody na všech třech koupacích místech vodní nádrže Těrlicko v okrese Karviná. Obdobná situace je i na vodní nádrži Větřkovice na Novojičínsku. Koupání v těchto nádržích nedoporučujeme,“ konstatovala ředitelka ostravské krajské hygieny Helena Šebáková.

Kvalita vody se zhoršila také na koupacích místech Baška a Olešná na Frýdecko-Místecku. „Rovněž zde byly ve vodě zjištěny toxické sinice, jejich množství ale zatím nepředstavuje zdravotní riziko pro běžnou populaci. Nelze však vyloučit vznik zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců, jako jsou děti, alergici nebo těhotné ženy. Proto doporučujeme těmto skupinám osob zkrácení doby pobytu ve vodě v těchto nádržích. Po koupání by se lidé měli také neprodleně osprchovat nejlépe v pitné vodě,“ upozornila Helena Šebáková. Dodala, že stejná doporučení platí i pro koupání v nádrži Slezská Harta na Bruntálsku, kde se situace od minulého týdne výrazně nezměnila. Naopak se zlepšila kvalita vody na opavských nádržích v Budišově nad Budišovkou a na Stříbrném jezeře a v nádržích Kacabaja a Čerťák na Novojičínsku.

Kromě vody hygienici také hygienici pokračovali v kontrolách provozovaných sezónních umělých i přírodních koupališť. „V současné době je v Moravskoslezském kraji provozováno 39 areálů veřejných koupališť s 86 bazény a tři koupaliště ve volné přírodě. V provozu je navíc i 19 venkovních bazénů v areálech rekreačních zařízení,“ vypočítala Helena Šebáková. Všechna tato zařízení už letos prošla hygienickou kontrolou. „Nedostatky jsme zjistili pouze ojediněle a byly neprodleně řešeny a odstraněny,“ ujistila hygienička.