Informoval o tom jablunkovský senátor Petr Gawlas, který se v minulých dnech setkal v Praze s ministrem dopravy Danem Ťokem. „K oboustranné spokojenosti jsme konstatovali, že stavba probíhá v souladu s plánem," řekl senátor k obchvatu Třince a dodal: „Aktuální platné termíny uvedení do provozu jsou září 2017 pro úsek z Nebor do Oldřichovic a únor 2018 pro úsek, který propojí Oldřichovice s Bystřicí."

Gawlas však konstatoval, že v navazujícím úseku, tedy na trase přeložky I/68, která povede do Třanovic, dochází k dalším komplikacím. „Po dořešení problematiky mostních staveb přichází na řadu zádrhel v podobě kácení lesních pozemků v majetku obce Ropice," uvedl. Stát a firma, která přípravu zajišťuje, podle něj nejprve odmítli lesní pozemky obce odkoupit a nyní se protahuje termín předložení smlouvy na jejich kácení.

„Do hry zde vstupuje také problematika soukromých pozemků pod budoucí stavbou. Ministr Ťok přislíbil, že se bude problémem v nejbližší době zabývat tak, aby termín zahájení stavby v září 2015 a dokončení v březnu 2019 nebyl ohrožen. V nejbližší době plánuje návštěvu Moravskoslezského kraje, při této příležitosti budeme spolu s náměstkem Tomášem Čočkem jednat také o tomto problému," tvrdí Petr Gawlas.

Ropická starostka Uršula Waniová včera potvrdila, že zmíněný problém se řeší. „V této fázi bych to nechtěla komentovat, protože doufám, že se podaří najít společnou řeč s ŘSD," uvedla. Podle dostupných informací si stát pozemky vypůjčil. A už před lety se zavázal k tomu, že obci před kácením předloží kupní smlouvu na lesní porost včetně znaleckého posudku. To se dosud nestalo. Zádrhel ale nebrání tomu, aby bylo vydáno stavební povolení.

Přípravu stavby komplikují i dvě problematická vyvlastňovací řízení. „Není to na katastru Ropice a je to třeba řešit na ministerské úrovni," míní Waniová. Zdůraznila, že v obci chtějí, aby se stavělo co nejdříve, a připomněla, že i v dotazníkovém šetření, které v Ropici probíhalo, téměř všichni lidé za hlavní problém označili přetížené cesty.