Telefonní budky bývaly dříve místem, kde se dveře netrhly. S nástupem mobilních telefonů obliba automatů sice razantně poklesla, přesto na ně lidé stále narazí poměrně často. V okrese Frýdek-Místek totiž funguje přes dvě stě telefonních automatů.

Jen v samotném Frýdku- -Místku mají zájemci možnost zavolat si z více než padesáti automatů, v Třinci jich je kolem třiceti. Přestože mnozí o jejich potřebnosti v dnešní době pochybují, veřejné telefonní automaty si uplatnění stále najdou. „Mají nenahraditelnou úlohu jako náhradní či doplňkové řešení v případě rozbitého, zapomenutého, ztraceného či vybitého mobilu," myslí si Lucie Policarová z tiskového oddělení společnosti Telefónica O2.

Právě tato firma automaty v Česku provozuje. Automaty využívají také starší lidé a ti, kteří se s technikou nekamarádí. V minulém roce z nich lidé na Frýdecko-Místecku a Třinecku uskutečnili podle Lucie Policarové přes čtyřiaosmdesát tisíc hovorů. Kromě toho často využili i doplňkové služby, které většina automatů nabízí například posílání textových zpráv nebo e-mailů. Za tyto služby zaplatí zákazníci pět korun. „Už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy z automatu volala. Tipla bych si, že to bude zhruba deset let. Ale myslím si, že někteří je používají docela často. Třeba i pro tísňové volání," domnívá se Anna Kuběnová, kterou tak postupné mizení telefonních budek moc trápit nemusí. Ještě v roce 2005 bylo v České republice skoro sedmadvacet tisíc telefonních automatů, nyní jich funguje zhruba šestnáct tisíc. Nejoblíbenější jsou telefonní automaty, které přijímají jak mince, tak telefonní kartu O2 Trick, těch je v provozu čtyři a půl tisíce. Nejvíc, téměř sedm a půl tisíce, je stále mincových telefonních automatů. Zbytek přístrojů je pak pouze na kartu. Ze všech loňských hovorů uskutečněných z automatů dominují volání do mobilních sítí následovaná voláními pomocí předplacených karet jiných operátorů na bezplatná čísla. Celkem loni Češi do automatů naházeli třináct milionů kusů mincí.

Cena volání z automatu závisí na tom, do kterého směru se volá a jak dlouhý je hovor, účtuje se na základě tzv. tarifních impulsů. Cena jednoho impulsu je patnáct korun a při volání do pevných sítí České republiky naskakují impulsy po 180 sekundách, při volání do mobilní sítě v ČR po 60 sekundách.

LUKÁŠ MORYS