Rozhodl se k zásadnímu kroku, a to k rezignaci na svůj mandát.

„Hlavním motivem je skutečnost, že magistrát do dnešního dne nemá věrohodného primátora, který splňuje podle mého tu nejzákladnější podmínku, a to žít, bydlet a patřit do našeho města,“ prohlásil Svoják s tím, že pro něj není nadále únosné, aby člověk z jiné obce navrhoval, schvaloval a řečnil o vyhláškách, poplatcích a dalších náležitostech týkajících se výhradně občanů města Frýdku-Místku.

Dále prohlásil, že se nemůže ztotožnit s postojem některých koaličních stran magistrátu. „Ani ve snu jsem neočekával, že KDU-ČSL zvedne ve volbě ruku pro komunistu proti členu demokratické strany a bude se podílet na nedemokratickém uspořádání oněch orgánů,“ řekl Svoják, který je přesvědčen o pokračování skryté koalice nynějších politických subjektů s KSČM.

Podmínky rezignace splnil ve všech bodech – účinnosti nabyla úderem půlnoci. Jako svého nástupce navrhl Josefa Vojvodíka.

„Rezignaci Igora Svojáka beru na vědomí, toť vše, protože hodnotit kroky člověka s takovými morálními vlastnostmi, kterými Igor Svoják oplývá, je skutečně pod mou úroveň. Splňuji veškeré náležitosti dané zákonem pro výkon funkce primátora, jinde než ve Frýdku-Místku kandidovat ze zákona nemůžu, na rozdíl od Igora Svojáka, který působí v Praze, trávím ve Frýdku-Místku prací pro město 12 a více hodin denně. Nová koalice funguje podle mého mínění dobře a já věřím, že i přesto, že místní ODS pokračuje v předvolebním boji, vydržíme veškeré podpásové ataky a svou práci dotáhneme do konce ku prospěchu občanů města,“ reagoval na odstoupení Svojáka primátor Petr Cvik.

K diskusi na téma společnosti Eurest se přihlásila Pavla Walková. Položila otázku, co vede město k tomu, aby po nastávajícím lednovém sloučení 5. a 9. ZŠ Frýdek-Místek přenechalo nově zrekonstruovanou jídelnu novému provozovateli – firmě Eurest. Zmínila také to, že rodiče a zaměstnanci zmiňovaných škol již sepsali petici. Jsou přesvědčeni o tom, že s nástupem soukromé firmy klesne nejen kvalita stravování, ale dojde i ke zvýšení finančních nákladů.

„Ještě není podepsaná žádná smlouva. Eurest pouze podal nabídku. Samozřejmě určitě není v našem zájmu, aby se děti stravovaly hůře, a nedopustíme, aby se na našich školách zhoršila kvalita stravování. Vše je v jednání,“ vysvětlil primátor.

Účel dvousetmilionového úvěru, o který město zažádalo, zajímal Dalibora Švejkovského (ODS). Dostalo se mu odpovědi, že částka bude použita v případě výstavby nové haly Polárky. „To znamená, že se zboří stará hala a postaví nová? Ještě nedávno se uvažovalo o referendu ohledně víceúčelové haly. Opravdu je již rozhodnuto?“ dotázal se Martin Špetla (TOP 09).

„Je jasné, že musíme s ledovou plochou něco udělat. Zatím zpracováváme analýzu, více budeme vědět až na zářijovém zastupitelstvu – všichni budou seznámeni,“ uzavřel během dopoledne náměstek primátora Michal Pobucký.


Zastupitel ODS Igor Svoják (vlevo) na archivním snímku Deníku společně se zastupitelem Miloslavem Mertou.