Turistická sezona přispěla k vyšší návštěvnosti Jablunkovského informačního centra. Nejčastěji lidé přicházejí s dotazy na tipy na výlety a atrakce pro děti. „Na letní sezonu jsme rozšířili nabídku služeb. Nově jsme pořídili půjčovnu koloběžek," uvedla ředitelka Jablunkovského informačního centra Gabriela Niedoba. Infocentrum také zaznamenalo nárůst turistů ze zahraničí, především z Polska a Slovenska, které pravděpodobně přilákalo Světové muzeum a knihovna Bible.

V rámci expozice mohou příchozí vidět sbírky Biblí z celého světa, křesťanské literatury či obrazů. „Zapojili jsme se také do projektu Vítejte na Trojmezí. Návštěvníci si v každém infocentru v regionu mohou zdarma vyzvednout puzzle kartu, na kterou lepí puzzlíky, které získají na vybraných místech v oblasti trojmezí," přiblížila projekt Niedoba. Zavítat tak mohou například na Trojmezí na Hrčavě, do Muzea Třineckých železáren, zámku Fryštát v Karviné, do Mostů u Jablunkova na bobovou dráhu nebo na rozhlednu na Velké Čantoryji. Za vyplněnou kartičku každý sběratel obdrží malý dárek.

Vyšší vytíženost zaznamenalo i Gorolské turistické informační centrum v Mostech u Jablunkova. „Průměrně nás navštíví kolem 400 lidí měsíčně. V červnu jsme zaznamenali 600 a v červenci 800 lidí. Navýšení je tedy o dvojnásobek oproti měsícům mimo sezonu," sdělila ředitelka infocentra Alena Kolčárková. Lidé nejčastěji chtějí vědět, co mají o prázdninách dělat, kam se podívat. Zájem mají také o tipy na výlety za špatného počasí, výlety na kolech a s dětmi. Gorolské informační centrum je navíc zapojeno do aktivity České televize Zastavte roboty.

Karta nabízí zajímavé slevyZájem o Beskydy pomohla zvednout i návštěvnická karta Beskydy Card, která držitelům poskytuje různé výhody. Kartu, která má platnost dvanáct měsíců, je možné si zakoupit v některém z informačních center v Beskydech, případně i v e-shopu a na webových stránkách. Devadesát pět procent karet se do oběhu dostává i prostřednictvím smluvních dodavatelů, kteří je vydávají hostům v případě, že se u nich ubytují minimálně na dvě noci. Partneři se rekrutují z oblasti atraktivit, do nichž například patří hrady, zámky, muzea, galerie a památky.

Po celé České republice jsou rozmístěné určité kódy a šifry, které si návštěvníci zapisují do systému a postupně se dopracovávají k výsledku. „V naší obci dáváme příchozím za úkol obejít pět míst. Na každém místě poté získají jedno písmeno do šifry," přiblížila aktivitu Kolčárková. Průměrnou návštěvnost hlásí bystřické informační centrum, kde lidi nejvíce zajímá ubytování, stravování a turistické trasy. Naopak nejčastější otázka návštěvníků třineckého infocentra se týká akcí pro děti a letního kina. „Lidé se ptají na Prázdniny v 3nci. Mnoho dotazů směřuje také na kulturní akce a letní kino," přidal k výčtu pracovník třineckého infocentra Martin Peterek. Turisty zajímá i trasa na Javorový vrch a provoz lanovky. „Oproti jaru jsme zaznamenali stoprocentní nárůst turistů, kteří využili infocentrum," dodal Peterek.

Personál pobočky Beskydského informačního centra na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku byl včera kolem poledne v jednom kole. „Chodím tady pravidelně nejen pro rady a tipy na různé výlety, ale i propagační materiály a kulturní programy, abych věděla, na co si můžu ve svém volném čase zajít," řekla Deníku důchodkyně Jana Horáková z Frýdku-Místku.

Centrum navštěvují přes prázdniny i školáci. „Přišel jsem z toho důvodu, abych se dozvěděl podrobnosti ke hře Ondrášův poklad. Zjistil jsem, že budu muset nasbírat na různých místech v Beskydech deset dukátů, abych si je potom mohl vyměnit za nějakou cenu. Do konce prázdnin to určitě stihnu," uzavřel desetiletý Vítek Běčák ze Skalice.

NIKOL SIKOROVÁ,
MARTIN ŠRUBAŘ