Důsledky jsou horší, než by se na první pohled mohlo zdát. Jehly totiž už několikrát poranily pracovníky společnosti Frýdecká skládka. Ta zajišťuje dotříďování plastových odpadů, které obyvatelé Frýdku-Místku odhazují do žlutých kontejnerů na plastové odpady.

Poslední případ se stal před měsícem. Podle pracovníků magistrátního odboru životního prostředí a zemědělství byl zaměstnanec poraněn o jehly z inzulínových per, které jsou řazeny do kategorie nebezpečných odpadů a do kontejnerů na komunální odpad nepatří.

Pokud se pracovník poraní o ostrý zdravotnický materiál, musí na vyšetření k lékaři. Kromě absolvování následných několikaměsíčních preventivních vyšetření a léčby na případné infekční nemoci to představuje i psychické vypětí pro poraněného.

Speciální nádoby

Nakládání se zdravotnickými ostrými předměty, které vznikají v domácnostech, je v kompetenci a na náklady zdravotnického zařízení, jehož lékař léčiva pacientovi předepsal. Příslušné zdravotnické zařízení má pacientovi dodat patřičné nádoby na zdravotnický odpad a ošetřující lékař má pacienta poučit, jak s odpadem nakládat. Vyplývá to ze stanoviska Státního zdravotního ústavu.

Nádoby na ostrý odpad musí být pevné, nepropustné i nepropíchnutelné. Naplněné a uzavřené nádoby s ostrými předměty se odevzdají na stanovené shromažďovací místo, například na poliklinice nebo v nemocnici.