Přes 50 vystavovatelů, více než 20 přednášek a workshopů mohli zažít návštěvníci během uplynulých dvou dní. Na akci se představily jak střední technické školy, tak univerzity z České republiky, Slovenska a Polska. Školy si pro návštěvníky připravily například gyroskop nebo Boeing letecký simulátor, vodíková autíčka nebo simulátor svařování. Hlavně pánské publikum kroužilo okolo modelu formule postaveného studenty VUT v Brně.

Spolu se vzdělávacími institucemi prezentovaly tuzemské i zahraniční firmy nejnovější technické vychytávky. Na akci, která byla zdarma, se snažily společnosti přiblížit i složité inovace a patenty srozumitelnou formou široké veřejnosti.

Vstříc obnovitelným zdrojům

Součástí byly i edukační workshopy a přednášky. Podtitul Invent Arény 2024 byl Go for green, a tak i přednášky se nesly v duchu obnovitelných zdrojů a budoucnosti průmyslu s ohledem na životní prostředí. Nechyběla tak debata na téma Vodík – zázračná energie pro 21. století nebo Green Deal – příležitost nebo hrozba pro oceláře. Na stageích se mluvilo o vodě pro život a průmysl, o průmyslovém vzdělání či technologické inkubaci start-upů. A protože se akce odehrávala v Třinci, zamyšlením nad budoucnosti Třince a změně myšlení přispěla na pódiu primátorka města Věra Palkovská spolu s Adamem Kurzokem, třineckým podnikatelem v e-commerce.

A Třinec měl své hojné zastoupení i na stáncích mezi vystavujícími společnostmi. Jeden ze stánků, kde se stály fronty, patřil Třineckým železárnám, které si připravily atrakci v podobě brýlí s virtuální realitou. Na to, aby se prošla provozem všech závodů železáren, čekala i mladá žena, která zážitek popsala takto: „Bylo to, jako bych tam skutečně chodila. Prošla jsem si jednotlivé provozy, kde byly i zvětšené detailní fotky. Na taková místa se normální smrtelník jen tak nepodívá, takže jsem byla ráda, že jsem mohla vidět zákulisí lití oceli a jak to vůbec v továrně v ostrém provozu vypadá,“ vyprávěla nadšeně.

Kromě virtuální reality prezentovaly Třinecké železárny i plány, jak chtějí snížit uhlíkovou stopu. „Máme několik projektů, kterými se snažíme snižovat uhlíkovou stopu, což je celosvětový problém. I nové technologie, které chystáme, tomu hodně napomohou. Krom těchto technologických pomocníků se snažíme plnit naše závazky i jinak. Jak je tady na stánku vidět, tak sázíme stromy. Teď máme na pozemku 40 tisíc stromů a každý rok vysadíme tisíc až dva tisíce nových,“ zmínila Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren.

Jeden z dalších místních projektů zastupoval stánek Třinec i ty. U něj si mohl kdokoli včetně dětí vyzkoušet zábavnou formou poznávaní stromů. „Lidé se můžou podívat v aplikaci, kde mají jaký strom v městě, co je k němu zavedeno nebo co se s ním děje či bude dít,“ popsal vystavovatel u stánku.

Mladí podle ohlasů nejvíce slyšeli na enviromentální naladění akcí, festivalů, a zajímali se o projekty přímo navázané na udržitelnost. „Asi nejzajímavější z dnešního dne pro mě byla přednáška o Tatrách a možnosti vodíkového pohonu,“ nechal se slyšet jeden z posluchačů, vysokoškolský student.

Politická návštěva

A nadšení z veletrhu neskrýval ani bývalý ministr průmyslu a obchodu a také dopravy, který do Třince zavítal. „Věřím našim podnikatelům a inovátorům. I proto jsem dnes místo bezcenné diskuse s ministry na konferenci vyrazil na veletrh průmyslu, patentů a vynálezů Invent Arena do Třince. Skvělá setkání, děkuji za pozvání. Odjíždím nadšený,“ napsal na Facebook Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny.