Po 22. hodině naměřily stanice v Karviné a ostravském Přívoze mírně nad 200 mikrogramů prachu v kubickém metru vzduchu. V Havířově, Frýdku-Místku, Věřňovicích a Českém Těšíně to bylo těsně pod touto hodnotou. Zvýšená prašnost však panovala v celém regionu od Ostravy po Třinec. V průběhu noci byla nejvyšší prašnost zaznamenána ve Věřňovicích u Bohumína, kde bylo ve filtrech zachyceno 391 mikrogramů prachu. K ránu se situace zlepšila, inverze ustoupila a ovzduší se pročistilo.

Aktuální situace:

V úterý po 7. hodině vykazovala většina stanic v kraji minimální hodnoty prašnosti. Nad 100 mikrogramy bylo pouze v Karviné a Věřňovicích a po 9. hodině už jen ve Věřňovicích. Výsledky z tamní měřicí stanice navíc ukazují, že ze všech prachových zrn o velikosti do 10 mikrometrů zachycených ve filtrech je drtivá většina o velikosti do 2,5 mikrometru.  

Souběžně se zvýšenými hodinovými koncentracemi rostly průměrné 24hodinové hodnoty. I ty by se měly postupně snižovat. 

Jak v předpovědi pro noc na úterý uvedl meteorolog Eduard Jarcovják, rozptylové podmínky by měly být dobré: V týlu tlakové výše nad východní Evropou bude nad naším územím zesilovat příliv teplého vzduchu od jihu, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Vát by měl mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, od vyšších poloh čerstvý s nárazy 20 až 30 m/s, na hřebenech hor až 35 m/s (125 km/h)."

Limit pro polétavý prach o velikosti zrn nad 10 mikrometrů je stanoven pouze pro denní průměrné hodnoty a činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Pro běžný život lidí jsou důležitější okamžité hodnoty, měřené v hodinových intervalech. Ty mohou v krajních situacích dosahovat i několika stovek mikrogramů. Za vysoké koncentrace se považují hodnoty nad 400 mikrogramů. Na Karvinsku však bylo v minulosti naměřeno i 800 mikrogramů a v nedalekém polském příhraničí i 1600 mikrogramů.

Mikroskopický prach je jedovatý

V ostravském regionu, kde se často vytváří teplotní inverze, je ovzduší zamořováno prachem z hutí a dalších průmyslových provozů, tepláren a menších tepelných zdrojů na české i polské straně území. Vlivem inverze se prach nerozptyluje, ale drží se v nízké výšce při zemi. Prachové částice obsahují řadu látek, včetně jedovatých a karcinogenních. Usazují se v plících lidí a zvířat, kde způsobují dýchací potíže, ovlivňují imunitu a zhoršují léčbu nemocí.

Lékaři doporučují lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem vyvarovat se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěži spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.