Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investice proti suchu: V Milíkově vznikl nový vodojem

Jablunkovsko, Třinecko – Problémy s nedostatkem vody v některých obcích na Jablunkovsku by měly být zažehnány. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) dokončila projekt za přibližně 50 milionů korun, díky kterému jsou obce a město nově připojené na ostravský oblastní vodovod.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Vodojem v Milíkově. Foto: SmVaK

Podle mluvčího společnosti Marka Síbrta se to týká 13 tisíc lidí v Jablunkově, Návsí, Bystřici, Hrádku, Písečné, Košařiskách a Vendryni. Součástí projektu bylo postavení nového vodojemu v Milíkově, který vodohospodáři slavnostně zprovoznili minulý týden.

Šest obcí a město jsou zásobovány z povrchových zdrojů vody bystřinného typu a podzemních zdrojů. „Ty však v období nedostatku srážek vykazují nedostatečnou vydatnost a situaci je třeba řešit operativními zásahy, jako tomu bylo v loňském horkém a suchém létě – provizorními čerpacími stanicemi a návozem vody autocisternami," popsal Marek Síbrt. Příprava projektu na připojení oblasti k distribuční síti ostravského oblastního vodovodu (OOV) proto začaly už v roce 2012. Po jednáních s vlastníky pozemků a hledání vhodné trasy pro nový vodovod se mohlo začít stavět.

Stavební akci vodohospodáři rozlišují na dva spolu související projekty. První z nich, úprava způsobu zásobování Bystřice pitnou vodou, umožňuje čerpání životodárné tekutiny z centrálního systému OOV přes vodovodní síť Třince a Vendryně do vodojemu pro Bystřici. „V souvislosti s tím byla v září minulého roku dokončena výstavba čerpací stanice pro čerpání do vodojemu v Bystřici nad Olší," uvedli vodohospodáři.

Druhá část projektu spočívala hlavně v umožnění čerpání vody z OOV do nového vodojemu v Milíkově, odkud směřuje do zmíněných obcí. Stavba začala na podzim minulého roku, kdy vzniklo potrubí přívodního a výtlačného řadu v délce jednoho kilometru. „V následujícím roce byl postaven nový vodojem v obci Milíkov, včetně vybavení všemi potřebnými technologiemi, a byl začleněn do dispečerského systému SmVaK Ostrava," popsali vodohospodáři a doplnili, že pracovníci poté položili potrubí v délce přesahující čtyři kilometry, které nový vodojem spojuje s vodovodem v Návsí. Vodohospodáři milíkovský vodojem slavnostně otevřeli a zprovoznili na konci srpna. První část projektu stála 5,7 milionu korun, druhá 44,5 milionu.

„Díky novému systému budou v případě potřeby lidé pít nově vodu z údolní nádrže Morávka. Technicky je možné v případě problémů v beskydské části systému ostravského oblastního vodovodu, například při nedostatku vody v nádržích, dopravit na Jablunkovsko vodu až z kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk v podhůří Jeseníků," vysvětlil Marek Síbrt.

Délka potrubí je téměř 500 kilometrůOstravský oblastní vodovod je základním výrobním a distribučním systémem, který zajišťuje dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody 
s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu. Vodu z údolní nádrže Kružberk zpracovává úpravna v Podhradí a tekutina z nádrže Morávka teče do úpravny ve Vyšních Lhotách. Úpravna ve frýdlantské části Nová Ves zpracovává vodu z nádrže Šance. V síti potrubí se nachází 121 vodojemů, které mají objem 302 060 metrů krychlových.

Zatočit se suchem chtějí i v Bukovci

Zcela vymýtit problémy se suchem chce vedení Bukovce. Klíčem ke stálému zásobování vodou by mohl být nový vodojem v lokalitě Kempa, kde se nachází jeden z hlubinných vrtů. Výstavba novinky je otázkou příštích let.

Tři hlubinné vrty vznikly předminulý rok. První z nich, který se nachází poblíž obecního rezervoáru, loni zachránil asi čtyři sta Bukoveckých. V důsledku dlouhodobého sucha totiž rezervoár vyschl a do Bukovce musely zajíždět cisterny vodárenské firmy. Vrt s vydatností přibližně tři decilitry za vteřinu ale zásobník za několik desítek hodin naplnil a po chemických rozborech si lidé mohli životodárnou tekutinu čepovat opět z kohoutků. Druhému z vrtů, který se nachází poblíž, v obci přezdívají „kapátko", a to kvůli nízké vydatnosti – proto jej zaslepili.

Velké plány ale Bukovečtí mají se třetím, sto metrů hlubokým vrtem, jenž vznikl v lokalitě Kempa. Obec už odkoupila část pozemku, na kterém by mohl stát nový vodojem. Ten by kromě obecních budov mohl zásobovat i obyvatele, kteří tekutinu dosud čerpají z vlastních zdrojů.

Nedávno radní vybírali projekční kancelář, která se postará o tvorbu studie a dokumentace, na jejíž přípravu obci přispěje krajská dotace 500 tisíc korun.

„Ve studii budeme zjišťovat, zda lidé z obce, vlastníci studní a soukromých vodovodů budou mít o vodu na Kempě zájem a budou chtít být na vodojem napojeni," přiblížila Monika Czepczorová s tím, že na tom závisí také velikost, respektive objem vodojemu. Samotná stavba je podle ní otázkou příštích let, záležet bude také na přístupu majitelů pozemků, pod nimiž by potrubí vedlo.

Nový vodojem by mohl pomoct i v případě, že by se navzdory využívanému vrtu nepodařilo naplnit obecní rezervoár. „Dalším z možných cílů je propojení vrtu na Kempě s vodovodním řadem zásobovaným vrtem číslo jedna," upřesnila starostka Bukovce.

Starostka si je jistá, že by novinka problém se suchem vyřešila. „Už ten jeden vrt nám krásně zásobuje rezervoár a voda jde přepadem. Strašně moc nám to pomohlo," řekla.

Nedostatek vody nestraší jen Bukovec. V Třinci na minimalizaci dopadů sucha připravují mohutnou investici do vodovodů.

Se ztrátou vody ve studních se potýkají mnozí obyvatelé, a to především v okrajových částech Třince. Se svými problémy se stále častěji obracejí na vedení města.

Zhruba v příštích šesti letech by hutnické město do vodovodů rádo investovalo 150 milionů korun. Na základě mapování problémů a požadavků Třineckých vytváří harmonogram prací, který zastupitelům chtějí předložit nejpozději v září. 

Autor: Patrik Rymel

Místo události:
7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař v úterý spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko jablunkovské části Radvanov. Pád nepřežil, letos je už třetí obětí houbařské sezony v Beskydech.

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, krajským zastupitelem a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a krajský zastupitel Jiří Vzientek odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení