VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investice proti suchu: V Milíkově vznikl nový vodojem

Jablunkovsko, Třinecko – Problémy s nedostatkem vody v některých obcích na Jablunkovsku by měly být zažehnány. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) dokončila projekt za přibližně 50 milionů korun, díky kterému jsou obce a město nově připojené na ostravský oblastní vodovod.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Vodojem v Milíkově. Foto: SmVaK

Podle mluvčího společnosti Marka Síbrta se to týká 13 tisíc lidí v Jablunkově, Návsí, Bystřici, Hrádku, Písečné, Košařiskách a Vendryni. Součástí projektu bylo postavení nového vodojemu v Milíkově, který vodohospodáři slavnostně zprovoznili minulý týden.

Šest obcí a město jsou zásobovány z povrchových zdrojů vody bystřinného typu a podzemních zdrojů. „Ty však v období nedostatku srážek vykazují nedostatečnou vydatnost a situaci je třeba řešit operativními zásahy, jako tomu bylo v loňském horkém a suchém létě – provizorními čerpacími stanicemi a návozem vody autocisternami," popsal Marek Síbrt. Příprava projektu na připojení oblasti k distribuční síti ostravského oblastního vodovodu (OOV) proto začaly už v roce 2012. Po jednáních s vlastníky pozemků a hledání vhodné trasy pro nový vodovod se mohlo začít stavět.

Stavební akci vodohospodáři rozlišují na dva spolu související projekty. První z nich, úprava způsobu zásobování Bystřice pitnou vodou, umožňuje čerpání životodárné tekutiny z centrálního systému OOV přes vodovodní síť Třince a Vendryně do vodojemu pro Bystřici. „V souvislosti s tím byla v září minulého roku dokončena výstavba čerpací stanice pro čerpání do vodojemu v Bystřici nad Olší," uvedli vodohospodáři.

Druhá část projektu spočívala hlavně v umožnění čerpání vody z OOV do nového vodojemu v Milíkově, odkud směřuje do zmíněných obcí. Stavba začala na podzim minulého roku, kdy vzniklo potrubí přívodního a výtlačného řadu v délce jednoho kilometru. „V následujícím roce byl postaven nový vodojem v obci Milíkov, včetně vybavení všemi potřebnými technologiemi, a byl začleněn do dispečerského systému SmVaK Ostrava," popsali vodohospodáři a doplnili, že pracovníci poté položili potrubí v délce přesahující čtyři kilometry, které nový vodojem spojuje s vodovodem v Návsí. Vodohospodáři milíkovský vodojem slavnostně otevřeli a zprovoznili na konci srpna. První část projektu stála 5,7 milionu korun, druhá 44,5 milionu.

„Díky novému systému budou v případě potřeby lidé pít nově vodu z údolní nádrže Morávka. Technicky je možné v případě problémů v beskydské části systému ostravského oblastního vodovodu, například při nedostatku vody v nádržích, dopravit na Jablunkovsko vodu až z kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk v podhůří Jeseníků," vysvětlil Marek Síbrt.

Délka potrubí je téměř 500 kilometrůOstravský oblastní vodovod je základním výrobním a distribučním systémem, který zajišťuje dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody 
s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu. Vodu z údolní nádrže Kružberk zpracovává úpravna v Podhradí a tekutina z nádrže Morávka teče do úpravny ve Vyšních Lhotách. Úpravna ve frýdlantské části Nová Ves zpracovává vodu z nádrže Šance. V síti potrubí se nachází 121 vodojemů, které mají objem 302 060 metrů krychlových.

Zatočit se suchem chtějí i v Bukovci

Zcela vymýtit problémy se suchem chce vedení Bukovce. Klíčem ke stálému zásobování vodou by mohl být nový vodojem v lokalitě Kempa, kde se nachází jeden z hlubinných vrtů. Výstavba novinky je otázkou příštích let.

Tři hlubinné vrty vznikly předminulý rok. První z nich, který se nachází poblíž obecního rezervoáru, loni zachránil asi čtyři sta Bukoveckých. V důsledku dlouhodobého sucha totiž rezervoár vyschl a do Bukovce musely zajíždět cisterny vodárenské firmy. Vrt s vydatností přibližně tři decilitry za vteřinu ale zásobník za několik desítek hodin naplnil a po chemických rozborech si lidé mohli životodárnou tekutinu čepovat opět z kohoutků. Druhému z vrtů, který se nachází poblíž, v obci přezdívají „kapátko", a to kvůli nízké vydatnosti – proto jej zaslepili.

Velké plány ale Bukovečtí mají se třetím, sto metrů hlubokým vrtem, jenž vznikl v lokalitě Kempa. Obec už odkoupila část pozemku, na kterém by mohl stát nový vodojem. Ten by kromě obecních budov mohl zásobovat i obyvatele, kteří tekutinu dosud čerpají z vlastních zdrojů.

Nedávno radní vybírali projekční kancelář, která se postará o tvorbu studie a dokumentace, na jejíž přípravu obci přispěje krajská dotace 500 tisíc korun.

„Ve studii budeme zjišťovat, zda lidé z obce, vlastníci studní a soukromých vodovodů budou mít o vodu na Kempě zájem a budou chtít být na vodojem napojeni," přiblížila Monika Czepczorová s tím, že na tom závisí také velikost, respektive objem vodojemu. Samotná stavba je podle ní otázkou příštích let, záležet bude také na přístupu majitelů pozemků, pod nimiž by potrubí vedlo.

Nový vodojem by mohl pomoct i v případě, že by se navzdory využívanému vrtu nepodařilo naplnit obecní rezervoár. „Dalším z možných cílů je propojení vrtu na Kempě s vodovodním řadem zásobovaným vrtem číslo jedna," upřesnila starostka Bukovce.

Starostka si je jistá, že by novinka problém se suchem vyřešila. „Už ten jeden vrt nám krásně zásobuje rezervoár a voda jde přepadem. Strašně moc nám to pomohlo," řekla.

Nedostatek vody nestraší jen Bukovec. V Třinci na minimalizaci dopadů sucha připravují mohutnou investici do vodovodů.

Se ztrátou vody ve studních se potýkají mnozí obyvatelé, a to především v okrajových částech Třince. Se svými problémy se stále častěji obracejí na vedení města.

Zhruba v příštích šesti letech by hutnické město do vodovodů rádo investovalo 150 milionů korun. Na základě mapování problémů a požadavků Třineckých vytváří harmonogram prací, který zastupitelům chtějí předložit nejpozději v září. 

Autor: Patrik Rymel

Místo události:
7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBSLUHA CNC FRÉZY MASS 1270 POWER. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a: 16/3/2018, Náplň práce: obsluha CNC frézy MASS 1270 POWER, tvorba programu pro obrábění v jazyku Heidenhain, samostatnost, kvalita práce, samokontrola, praxe na CNC frézkách min. 2 roky. , Pracovní doba: dvousměnný provoz., Kontakt telefonicky (06-14), e-mailem, osobně - viz výše.. Pracoviště: Duvas - uni, s.r.o., 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Ladislav Kryške, +420 558 635 157,733 283 390.

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 16 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení OBSLUHA PŮJČOVNY NÁŘADÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:7/3/2018 a:16/3/2018, Naše firma byla založena v r. 1998 ve Frýdku-Místku. V dalším období jsme rozšířili sortiment půjčovny především o nářadí Makita, Honda, Wacker, Wap a otevřeli jsme nové provozovny. Zaměřujeme se především na pronájem profesionálních stavebních strojů a mechanizací včetně veškerého příslušenství. , Pracovní doba 7.00-15.30 hod, dle potřeby zaměstnavatele občas sobota na 2-3 hodiny., Požadujeme:, - min. SŠ, praxe v oboru výhodou, ne podmínkou, - komunikativnost, prodejní a obchodní dovednosti, schopnost učit se novým věcem, zodpovědnost, počítačové znalosti, - ŘP sk. B, Nabízíme:, - 3 měsíční zkušební doba, smlouva na dobu určitou na 1 rok, poté na dobu neurčitou, - pevnou pracovní dobu, příplatky, možnosti školení a vzdělávání se, prémie, - stravenky, možnosti školení, příplatky za práci přesčas, - pracovní prostředky (vybavené pracoviště, mobilní telefon, počítač), Kontakt e-mailem viz výše.. Pracoviště: Hr systém, s.r.o. - sídlo, Slezská, č.p. 1080, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lucie Rajdusová, +420 733 601 117.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 6 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě PRACOVNÍK/CE V NÁŘEZOVÉM CENTRU (VHODNÉ PRO OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 6600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:19/3/2018 (VHODNÉ PRO OZP), Práce na dobu určitou. Náplní práce je olepování nábytkových dílů a obsluha drtiče dřevěného odpadu., Kontakt e-mailem, telefonicky viz výše.. Pracoviště: Ambra - trade, s.r.o. - pracoviště staré město, Jamnická, č.p. 348, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lukáš Vrška, +420 602 758 376.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 890 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená MECHANIK - HYDRAULIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15890 kč, mzda max. 24717 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:7/2/2018 a:20/3/2018, Pracovní poměr na HPP. Pracovní doba - dvousměnný provoz, ranní 6-14 hod., odpolední směna 14-22 hod., Požadujeme:, - SOU/SŠ technického směru, - znalost čtení výkresové dokumentace/hydraulické schéma, - svářečský průkaz ZK 135, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, časová flexibilita, ochota učit se novým věcem, - pasivní znalost AJ nebo RJ výhodou, - základní počítačové znalosti, - řidičský průkaz sk. B, - vstřícné chování a komunikace, - dobrý zdravotní stav/fárání do dolů, Pracovní náplň: , - práce na sestavování a vývoji strojů zaměřených pro transport a dobývání v povrchových a uhelných dolech, - provádění zámečnických prací, tzn. prací související se sestavováním strojů a zařízení, - provádění analýzy zkoušených strojů, - práce v oblasti hydrauliky, Nabízíme:, - zaměstnanecký program Vodafone, příspěvek na stravování ve firemní jídelně, cafeterie - finanční příspěvky na sportovní a společenské akce, na rekreační pobyty, do lékáren, Kontakt e-mailem paní Ing. Vendula Nováková; novakova@ferrit.cz. Pracoviště: Ferrit s. r. o. - prac. na zbytkách 41, baška, 739 01 Baška. Informace: Vendula Nováková, +420 775 797 118.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třinecký útočník Jiří Polanský (v bílém).

Polanský se žene za Králem. „Hrozně mě to motivuje,“ říká

Volejbalistky Frýdku-Místku budou v Ostravě bojovat ještě o naději prodloužení čtvrtfinálové série.

Sokolky tentokráte Ostravu hodně potrápily

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Řidiče ve Frýdku-Místku čeká perné jaro i léto. Silnice se rozkopou

V příštích týdnech začne oprava dvou frekventovaných komunikací ve Frýdku-Místku, které jsou ve vlastnictví kraje. Řidiči se kolonám nejspíš nevyhnou. 

Zařazení mezi statutární města má Třinec na dosah

Třinec je opět o krok blíž k tomu, aby se stal statutárním městem.

Beskydy jsou jen krok od triumfu v první lize

Z Dobřichovic si volejbalisté Black Volley Beskydy přivezli dvě vítězství. Titul je tak velmi blízko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT