Folklorní svátek začíná již v pátek 5. srpna odpoledne, kdy jsou slavnostně předány klíče od města organizátorům. Na podiu v Městském lese se uskuteční přehlídka lidových zpěváků, tradičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje, které pak v podvečer vystřídají folklorní soubory a noc poté bude patřit Gorolskému karnevalu s kapelou Blaf.

Fotogalerii z loňského 63. ročníku najdete zde.

Sobota a neděle bude tradičně ve znamení vystoupení jednotlivých souborů a to nejen českých, polských a slovenských, ale také z Rumunska, Turecka či z daleké Indonezie. Kdo si chce prohlédnout všechny soubory a kapely má šanci v neděli, kdy je připraven průvod z náměstí. Průvod krojovaných skupin a alegorických vozů zamíří do Městského lesa, kde se soubory představí zdejšímu publiku.

Po celý víkend zde budou k vidění také ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob a lidového řemesla i s možností vlastnoručního vyzkoušení výroby. Svůj fortel a um předvedou kováři, zvonaři, košíkáři, hrnčíři, dráteníci, perníkáři a další šikovní řemeslníci.

Na své si na tomto oblíbeném folklorním festivalu přijdou i gurmáni. V průběhu celého festivalu mohou ochutnat tradiční speciality gorolské kuchyně: placki, jelita s kapustóm, zbójeckóm a chleba ze szpyrkami.

Ve starém klášteře bude k vidění výstava nazvaná Jablunkovští ve dvou stoletích, kde si zájemci budou moci prohlédnout fotografie členů Fotoklubu Jablunkov. V kavárničce Pod Pegazem se uskuteční v pátek večer setkání s poezií.

Tradičně se turisté mohou vydat na sobotní turistický pochod O kyrpce Macieja či přespolní běh O dzbanek mleka, který se také uskuteční v sobotu.

GABRIELA CICHÁ