STAV PO ROCE

Objekt předával Bedřich Čmiel, prokurista firmy Igitur Plus. Obří kulturák obcházel s Vladislavem Janiczkem, šéfem odboru místního hospodářství jablunkovské radnice, na místě byl i tehdejší místostarosta Stanislav Jakus.

Čmiel jim nakonec oznámil, že předání druhého objektu, tedy hotelu Horal, musí dojít později.

Objekty město po mnoha letech definitivně vysoudilo zpět do svého vlastnictví – uspělo totiž v klíčovém sporu s manželi Bedřichem a Karin Čmielovými. Kulturák se předával v nejzazším možném termínu, který určil soud.

Kulturák se opravuje od roku 1987, Čmiel jej převzal v devadesátých letech. Dokončení je v nedohlednu, i z loňské prohlídky bylo zřejmé, že potřebuje masivní investici v řádu desítek milionů korun. Ty město nemá. „Tomu se v dávné minulosti říkalo kulisárna. Tady hasičský záchranný sbor vydal zákaz vstupu,“ upozornil Čmiel v promáčeném prostoru za jevištěm, kde je patrný průsak střechy. Kulisárna už paradoxně patří k objektu s číslem popisným 404, tedy k sousednímu hotelu.

Čmiel loni tvrdil, že uvnitř kulturáku se ještě poměrně nedávno pracovalo. „Není to tak, že by to bylo třeba deset let v takovém stavu zakonzervováno,“ prohlásil. Když si Janiczek prohlížel sutiny, které zbyly po stavbařích, prokurista firmy Igitur Plus mu naznačil, že je na něm, co všechno do předávacího protokolu napíše. „Já mám za úkol předat,“ pravil Čmiel.

„Já mám za úkol převzít,“ opáčil Janiczek. „Výborně!“ zasmál se prokurista. Jinak ale oběma do smíchu moc nebylo. Čmiel nakonec venku Janiczkovi oznámil, že „k předání čtyři sta čtverky nedojde“, což zdůvodnil povodněmi. Objekty opouštěl po 17 letech, kdy se jim podle svých slov naplno věnoval.

Hotel si město převzalo o několik dní později, jablunkovský starosta Petr Sagitarius si nicméně myslel, že prokurista se pouze vymlouval. Čmiel byl naopak přesvědčen o tom, že celou situaci zavinilo město, a prohlásil: „To je možné jen v Jablunkově, nikde jinde. To, co na nás zkoušejí, je obrovské zvěrstvo.“ Předání Horalu přitom Sagitarius označil za téměř bezproblémové. Jediný spor vznikl kolem toho, co je či není „trvalá součást stavby“. Čmiel se na tom neshodl s Janiczkem. „Nebylo to v rovině hádky, nekřičeli na sebe. Ale je to v zápisu,“ konstatoval starosta.

Počátkem letošního roku Deník informoval, že v Jablunkově zřídili pracovní skupinu „pro řešení otázky kulturního domu“. Radnice se soustředí na variantu, která počítá s rekonstrukcí na „konferenční centrum Beskyd“. Sagitarius upozornil, že čas se krátí. Podle něj by o dotaci měl žádat soukromý subjekt, což je výhodnější, avšak musí se tak stát nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2012. Místostarosta Petr Gawlas nedávno sdělil, že radniční koalice dokončuje své programové prohlášení. Obsahuje 16 bodů, v nichž se objeví i priority města – například budoucnost kulturního domu.

Rubrika STAV PO ROCE vychází pravidelně každé úterý ve Frýdecko-místeckém a třineckém deníku. Mimojiné v něm najdete i pravidelnou úternípřílohu Region.