Sraz účastníků u rybníků na místním Černém potoce byl již v šest hodin ráno a o hodinu později se desítky rybářů dočkaly zahájení. „Na tyto závody jezdívám rád, protože patří k nejlepším v okolí a navíce je tady i sranda,“ řekl Jaroslav Labaj z nedalekého Milíkova, který sebou vzal i syna. „V rybnících chytáme kapry, ale většinou zaberou pstruzi,“ vysvětlil Labaj, který však kolem desáté hodiny ještě neměl štěstí.

„Zatím jsem nechytil nic,“ řekl Labaj, který však tuto skutečnost bral s úsměvem. Sám nejraději rybaří v okolí místa bydliště. „Jezdíváme po okolních přehradách, jako jsou Žermanice, Těrlicko a podobně,“ svěřil se Labaj. „Na delší výjezdy není ani moc času uzavřel rybář.


Rybáři soutěžili ve Vratimově na muškařských závodech


První ročník muškařských závodů o putovní pohár Veterinární kliniky Vítězslava Rašky se uskutečnil první květnovou sobotu ve Vratimově na řece Ostravici. Zúčastnily se jej dvě desítky rybářů z celé republiky.
Klání rybářů připravili Český rybářský svaz (ČRS) v Ostravě a zmíněná veterinární klinika. „Na revírech pstruhových i mimopstruhových jsme připravili úseky pro způsob rybolovu, který jsme pojmenovali Chyť a pusť. V naší republice jde o počátky obdobného způsobu rybolovu. V moderním rybářském světě už je tento způsob dnes ale běžný,“ uvedl Vítězslav Raška.
Chyť a pusť - způsob rybolovu, který se prosazuje i u nás
V případě nově vytvořeného úseku revíru na Ostravici ve Vratimově jdou podle něj rybáři v myšlence skutečně sportovního a pro rybu šetrného lovu ještě dále. „Ryby lze lovit pouze na umělou mušku s použitím háčků bez protihrotu. Po změření úlovku rozhodčím je ryba okamžitě zpět vypuštěna zpátky do řeky,“ dodal Raška. Do tohoto úseku Ostravice budou podle něj vysazovány ryby mimořádných velikostí, a tak kromě pstruhů běžné velikosti budou mít rybáři naději na boj s trofejním úlovkem.
Slavnostní zahájení rybolovu na revíru Chyť a pusť se zvláštním režimem bylo zahájeno zmíněným prvním ročníkem soutěže v muškaření.
Územní svaz ČRS pro Severní Moravu a Slezsko obhospodařuje v souladu se zákonem o rybářství přes 4 tisíce hektarů revírů mimopstuhových a téměř 1 tisíc hektarů vod s obsádkou lososovitých ryb.
(lap)