„Je to opravdu unikát, o němž se moc neví. Přitom má zajímavou historii, i když opravdovými boji jako takovými nikdy neprošla,“ uvádí Petr Kolčárek z Návštěvnického centra opevnění Šance. Pevnůstka se rozkládá na kótě 595 metrů jižně od Mostů u Jablunkova a je odtud dokonalý výhled na Jablunkovský průsmyk a zejména na Slovensko či Polsko.

Jablunkovské šance jsou pásem opevnění budovaným podél slezské zemské hranice proti Turkům. Představují typický příklad opevnění prostoru horského přechodu.

„A to bylo rovněž účelem vybudování pevnosti. Ta nejdříve bránila průsmyk před osmanským nebezpečím z Uher, pak zase před pruskými vojsky ze Slezska,“ konstatuje Kolčárek. S tím, že název Šance je z německého výrazu Schanze pro malou pevnůstku, nejčastěji na kopci či mohyle, která byla využívána i artilerií. V oblasti Jablunkovska jich bývalo kdysi až jednadvacet, dnes zbývá osm.

Původní podoba Jablunkovské (nebo také Velké) šance je nejlépe znatelná z ptačí perspektivy a má charakteristický hvězdicový tvar. Veškeré budovy jsou dnes dávno pryč, zůstávají nicméně hluboké obezděné příkopy, valy, zbytky hradeb (doplněných cihlami během rekonstrukcí) i terénní útvary po staré prachárně, studně, ubikace mužstva i kasárnách dělostřelectva…

Oblíbený splav U Žida ve Starém Městě u Frýdku-Místku ve dnech největších veder, 20. 7. 2022.
VIDEO: Na kultovním splavu U Žida pod Beskydy je živo, jezdí tu celé generace

„Z polské strany je znát Slezská, ze slovenské Uherská brána,“ líčí Kolčárek provádějící návštěvníky v napodobenině vojenské haleny a s maketou pušky - španělské muškety. Nikoliv čínské výroby, jak zdůrazňuje. Ukazuje také na protilehlé vrcholky a kopce, kde svého času stály jiné pevnůstky. Staré šance jsou třeba u Svrčinovce na slovenské straně, Volské u Koniakówa zase na polské straně.

Pátrací akce policie, pohřešovaný senior na Frýdecko-Místecku, 19. července 2022.
VIDEO: Nemocný senior se ztratil v Nošovicích, dehydrovaného ho našli v Hnojníku

„Vojenský význam ztrácely tyto pevnůstky od poloviny devatenáctého století. Z té naší si vesničané vzali materiál na stavby domů i kapliček. A v nedávné době posloužil klukům z vesnice pro plácek na míčové hry,“ uvádí Kolčárek. Jablunkovské šance nyní patří obci Mosty u Jablunkova, jež se stará o jejich záchranu. Zbytky pevnůstky jsou přístupné po celý rok, dobrovolné vstupné je vítáno!

Šancefest 2022Předposlední sobota v červenci bude na Jablunkovských šancích patřit jedinečnému historicko-kulturnímu festivalu, v části programu „Z Neapole až na kraj světa“ se nejprve připomenou italští žoldnéři a jejich přítomnost v Jablunkovském průsmyku za Třicetileté války. Až osm desítek vojáků předvede manévry, střelbu z mušket i děla (funkčního ze XVII. století). Pevnůstka ožije ukázkami historických řemesel i soutěží kuchařů „O nejlepší guláš šancmajstra“, do které se přihlásilo devatenáct účastníků. O živou hudbu se postarají mj. beskydská písničkářka Kaczi, kapely Bidon, Mad Reason a hlavní hvězdou se stane Marián Čekovský se skupinou Lomnické Čháve. Program začíná od 10:30.