"Za poslední roky jsme výrazně investovali do pořízení speciálních technických prostředků pro poskytování první pomoci včetně dvou kusů defibrilátorů AED a do odborné přípravy všech členů. Každý člen jednotky prošel zdravotnickým kurzem a kurzem pro záchranu osob ve vodě a na ledu,“ řekl velitel jednotky David Sadowski.

Od letošního dubna začal v kraji fungovat First responder systém. Jde o spolupráci zdravotnické záchranné služby a dobrovolných zachránců. A do tohoto systému se zapojili i členové jablunkovské hasičské jednotky.

"Vše funguje tak, že každý registrovaný a vyškolený zachránce má v telefonu spuštěnou aplikaci a pokud nastane v jeho okolí u člověka život ohrožující stav, je ihned informován z operačního střediska záchranné služby. Po přijmutí výzvy je automaticky v aplikaci pomocí GPS navigován na místo události, kde může ještě před příjezdem záchranné služby poskytnout kvalifikovanou základní první pomoc. Může se tak stát, že hasič, který bydlí nedaleko, v momentě přispěchá pomáhat vám, nebo vašim příbuzným. Představí se slovy „jsem školený zachránce, vysílá mě záchranná služba“. Nechte ho proto pracovat, může významně přispět k záchraně života,“ dodal Sadowski.

(kub)