Město prostřednictvím městských společností Distep a Frýdecká skládka podepsalo memorandum s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava.

Jde o prohloubení spolupráce s tamními odborníky, kteří analyzují a vyvíjejí technologie pro vizi, v rámci které by Frýdek-Místek mohl být v budoucnu energeticky více soběstačný.

Utkání 12. kola volejbalové extraligy žen: TJ Ostrava - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0.
DERBY OBRAZEM: servis ostravské Zemanové zničil Frýdek-Místek

Cílem je nahrazování fosilních zdrojů alternativními a trvale udržitelnými zdroji, soběstačnost města, nižší ceny pro obyvatele a minimální dopad na životní prostředí.

Řešením, kterým se odborníci z VŠB-TUO zabývají, má být mimo jiné technologie pro zpracování plastového odpadu pomocí tzv. pyrolýzy a následná výroba energie.

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím! Slavná reklama Kofoly se vrací na scénu.
Nene, já nemusím, já už ho vidím! Slavná reklama Kofoly opět na scéně

„Hledání nových zdrojů je v současné situaci na trhu s energiemi nutností. Jednak je potřeba hledat způsoby šetrné k životnímu prostředí, jelikož spalování současných fosilních paliv zapříčiňuje škodliviny v ovzduší. A také je nezbytné myslet na vyčerpatelnost přírodních zdrojů. Spolupráce mezi městskými společnostmi a akademickým sektorem nyní probíhá na úrovni zpracování studií jednotlivých postupů,“ vysvětlil předseda představenstva městské společnosti Distep Jiří Čuda.

Princip pyrolýzy je velmi starý, využívá se například u výroby dřevěného uhlí. Podstatou je rozklad materiálu (plastu) za vyšší teploty bez přístupu volného kyslíku. Vzniklé produkty lze následně využít také pro výrobu tepelné energie.