S nedostatkem personálu se potýkají zdravotnická zařízení napříč republikou. Výjimkou nejsou ani nemocnice v okrese. Ve frýdecko-místecké chybí téměř padesát zaměstnanců, podobná situace je i v Třinci. Na obou místech proto vypomáhají studenti zdravotnických škol a medici.

První vlna třineckou nemocnici téměř nijak nepoznamenala. Tento stav trval až do října, kdy prudce narostl počet pacientů pozitivně testovaných na koronavirus. Přibývali i nakažení zdravotníci, a tak nemocnice začala shánět dobrovolníky. „Na jaře jsme dobrovolníky na odděleních nepotřebovali. Nyní nám jich padesát jedna vypomáhá,“ uvádí mluvčí třinecké nemocnice Irena Sikorová Nožková. Zájemce bez zdravotnického vzdělání zatím pouze evidují, aby se jim mohli ozvat v případě nouze.

Studenti v akci

Studenti byli zařazeni na akutní oddělení, někteří však pomáhají s péčí o covid pozitivní pacienty. „Věnují se především ošetřovatelské péči, vysokoškoláci i odborné pod dohledem zkušeného personálu. Péče je však ztížená prací v ochranných oblecích. Zcela nepochybně je to pro ně velká výzva,“ domnívá se vrchní sestra interních oborů Jana Maštalířová.

Ve středu v Třinci evidovali 68 covid pacientů, z toho asi patnáct ve vážném stavu. „Největším problémem druhé vlny je komunitní šíření, nárůst počtu pacientů s covid-19, zvýšená nemocnost personálu a reprofilizace lůžek,“ vysvětluje mluvčí Sikorová Nožková. Omezení standardní péče je však minimální.

Ve Frýdku-Místku aktuálně pracuje asi šedesát dobrovolníků. Jde o stejný počet jako i na jaře a nemocnice stále přijímá další. „Ano, stále nabíráme. Se zdravotnickým vzděláním, ale i ty, kteří se teprve vzdělávají,“ říká mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jana Březinová. Přiložit ruku k dílu smí i ti, kdo nemají potřebné vzdělání, například s ukládáním materiálu nebo mohou mít službu na triáži.

Na triáži pracuje i student čtvrtého ročníku Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Ondřej Horina. „Je to místo hned u vstupu. Snažíme se oddělit potenciálně infekční pacienty od neinfekčních. Ptáme se jich, zda mají příznaky nebo byli ve styku s osobou nakaženou koronavirem, změříme jim teplotu a na závěr podepíšou čestné prohlášení,“ přibližuje medik, který pomáhal už na jaře.

S prací dobrovolníků je spokojená i náměstkyně ošetřovatelské péče Jarmila Dostálová. „Pracují jako ošetřovatelé nebo praktické sestry, záleží na škole a na tom, v jakém jsou ročníku. Studenti už měli povinné praxe, takže není pravda, že mají nulové zkušenosti. Všichni jsou velmi šikovní a především mají zájem se učit,“ tvrdí.

Akutní péče není ve frýdecko-místecké nemocnici nikterak omezená. Avšak plánované návštěvy je možné uskutečnit pouze po telefonické konzultaci s lékařem.

Tereza Liczmanová