Ostravští autoři pořadu – známá rozhlasová redaktorka Dagmar Misařová a redaktor a básník Jaromír Šlosar, zvou na putování krajinou, která není definovaná státními hranicemi, ale svébytným jazykem, gajdošskou muzikou, přírodou a složitými dějinami.

Jedinečný kout země

„Tady na východě republiky slunce vychází téměř o patnáct minut dříve než na západní hranici. V hospodě i v kostele se domluvíte česky, polsky, slovensky, ale hlavně „po našimu“. Život na gorolině si musíte zasloužit. Nestačí ten překrásný kout země jen milovat, musíte přijít na to, proč a jak v něm chcete žít,“ říká spoluautorka pořadu Dagmar Misařová.

Co se tady odehrálo během staletí se dovíme například od historika Martina Krůla, ale i z textů známého ostravského muzikologa a etnografa Iva Stolaříka, jehož stoleté výročí narození jsme si připomenuli v loňském roce. V rozhlasové relaci uslyšíme i úryvky z tvorby básníka a prozaika Jindřicha Zogaty, ale také vzpomínky řady Hrčavjanů.

Pořad Jak voní gorolina aneb Jablunkovským průsmykem na hrčavské Trojmezí se vysílá již dnes, ve středu 12. června od 20 hodin na vlnách Českého rozhlasu Vltava.