Letos v listopadu je tomu právě 30 let od událostí, které uzavřely kapitolu totalitního režimu v Československu a nastartovaly cestu ke svobodnějšímu životu především pro další generace. Důležité okamžiky Sametové revoluce přiblíží třídenní celoměstská akce prostřednictvím divadelních představení a koncertů ve Frýdku-Místku.

Připomenou se také další historické souvislosti, a to například v rámci site-specific projektu ve veřejném prostoru města, nebo prostřednictvím filmu o Janu Palachovi v rámci doprovodného programu v Nové scéně Vlast. V rámci tří dnů si město představí dobu předrevoluční, revoluční, lidé se sejdou společně na náměstí Svobody, kde oslaví výročí Sametové revoluce.

„Jsme rádi, že i po tolika letech, kdy kultura zaznamenala značných proměn, se nám podařilo vytvořit příznačné programové schéma a můžeme si tak připomenout tehdejší nezapomenutelnou atmosféru doby, ve které jsme žili a kterou je potřeba připomínat i dalším generacím,“ říká ředitel Kultury F-M Rostislav Hekera.

Město Frýdek-Místek bylo jedním z prvních míst, které navštívil Václav Havel po svém zvolení do čela tehdejší československé vlády.

Dnem 17. listopadu vyústí program v koncerty kapel na náměstí Svobody v Místku.

Nejprve vystoupí unikátní frýdecko-místecké uskupení Děti revoluce. Koncertem kapely Petr Kalandra Memory Band vzdáme poctu Petru Kalandrovi, osobnosti, která v dobách komunismu přinášela českému posluchači americký folkrock, blues. Jeho strýc byl v 50. letech popraven komunistickým režimem v rámci procesu s Miladou Horákovou.

Oslavy výročí Sametové revoluce na náměstí Svobody zakončí bluegrassová legenda a zakladatel skupiny Poutníci Robert Křesťan, který vystoupí s Druhou trávou. Jubilejní výročí Sametové revoluce zakončíme slavnostní modlitbou za svobodu, kterou přednese místecký farář a děkan P. Dr. Daniel Vícha. V úplném závěru zazní Svatováclavský chorál v podání místeckého chrámového sboru Cantores Domini.

Rušno je v souvislosti s výročím také v Třinci. Ve čtvrtek proběhl v kině Kosmos galavečer s názvem Kino na sametu. V neděli bude v 15 hodin zasazen strom u příležitosti 30 let svobody poblíž MŠ Štefánikova na Terase a poté od 16 hodin začne společný happening na náměstí Svobody.

Ve frýdlantském kulturním centru připravili výstavu s názvem Sametová paměť, jejíž součástí jsou dobové fotografie, předměty a také promítání dokumentárního filmu, který je zaměřen na průběh revoluce ve Frýdlantu.