Tehdy ale celkově region vypadal trochu jinak. Na mapě nebyla k nalezení obec Hrčava, Morávka čítala přes 4 tisíce obyvatel, a byla tak třetí největší usedlostí v regionu a Staré Hamry o výstavbě přehrady Šance ani neuvažovaly, navíc také patřily mezi větší usedlosti s 2300 obyvateli.

„Vlny odlivu obyvatel byly dvě. Jedna vlna byla těsně po válce, kdy lidé odcházeli do pohraničí, ale ten největší odliv obyvatel nastal v době, kdy bylo zatopeno centrum obce. Každopádně pomaličku nám počet obyvatel znovu narůstá, ale nejde to samozřejmě po tisících,“ uvedla Deníku hlavní příčiny masivního odlivu obyvatel starostka obce Morávka Gabriela Daňková.

Počet obyvatel, které Morávka v průběhu let ztratila, naopak například obce na Třinecku získaly. Třeba jako v Bystřici, kde počet obyvatel neustále narůstá a není se čemu divit. Bystřice je obklopena přírodou a je zde také bohaté kulturní vyžití. V roce 1869 zde žilo 1745 lidí. Od tohoto roku ovšem čísla neustále rostou. V loňském roce zde bylo přihlášeno 5277 obyvatel.

„Rozhodující je určitě kvalita života, kterou obec nabízí. Ať už jsou to různé služby, dopravní dostupnost, školství nebo sociální oblast. Neskromně přiznávám, že Bystřice většinu těchto požadavků splňuje,“ řekl starosta obce Roman Wróbel. Podobně je na tom i sousední Vendryně s 4458 obyvateli před téměř 150 lety jich zde pobývalo 1733.

Lyžaři. Ilustrační foto.
Lyžařská sezona se rozeběhla naplno, v Bílé propukne olympijská atmosféra