„Je to již deset dvanáct let nazpátek, kdy jsme se s kluky dali do kupy a vytvořili první tým,“ prozradil Ješko s tím, že většina současných členů je z Frýdku-Místku a okolí, ale nechybějí ani lidé z Raškovic, Ostravy, Orlové i ze Zlína. „Mimo náš kraj máme navázány kontakty i se sdruženími z Čech i jižní Moravy,“ doplnil Ješko.

Ten společně se svými kolegy trénuje v prostorách, které mají pronajaty od města. „Jedná se o prostory bývalé raketové základny poblíž skládky ve Frýdku,“ upřesnil Ješko, který zároveň prozradil i své začátky. „To bylo jednoduché, vlítlo se do lesa a už se na to šlo. Postupem času jsme se ale kontaktovali s vojenskými instruktory a začali využívat i různé vojenské manuály. Tím se do našich tréninků dostala systematičnost,“ řekl Ješko.

Nováčci si tak nejdříve musí zvyknout na komunikaci v terénu, také si musí uvědomit, že se zásadně pracuje v týmu. „Potom už se trénují reakce na různé situace a následné postupy. To znamená krytí, útoky a další jednodušší věci. Postupně k tomu přibývá komunikace přes vysílačky, mapy a pochody. Já vedu tréninky, které bývají dvakrát během pracovního týdne, pak se ještě scházíme o nedělích,“ vysvětlil Ješko.

Věková hranice pro vstup mezi paintballisty je jasná. „Jedná se o zbraně, proto zde přicházejí lidé starší osmnácti let, však s potvrzením rodičů může mezi nás přijít i mládež od patnácti roků. Naopak naším nejstarším členem je šestapadesátiletý muž,“ prozradil Ješko, který se svým týmem jezdí na různé akce po celé republice. „Nejdále vyrážíme do Milovic u Prahy, tam jsou skvělé prostory, rádi se vydáváme i do Ralska, nebo do okolí Brna,“ nastínil Ješko, podle kterého tento koníček něco stojí. „Záleží, na jaké úrovni se člověk tomu chce věnovat. Pokud chcete mít kompletní vojenské vybavení, není problém v něm utopit padesát tisíc korun, v opačném případě se vejdete do deseti tisíc korun. Ale existují lidé, kteří se zaměřují i na dobové vybavení, tam už jsou finanční nároku úplně někde jinde,“ přiblížil Ješko s tím, že takového člověka ještě v jednotce nemají.

Paintballisté fungují ve Frýdku-Místku jako sdružení, ve kterém jsou týmy, jež mají zájem. „Máme asi osm týmů, pak máme ještě spolupráci v rámci Beskydské brigády, ale družbu máme s jednotkami z různých míst České republiky,“ vypočetl Ješko, který má i svůj sen. „Chtěl bych, abychom měli kvalitní tým na dobré úrovni. Tím bychom na velkých akcích dostávali prestižnější úkoly. Pokud by se nám někdy podařilo vyjet v osmdesáti lidech a ještě s technikou, vypadalo by to jinak. Ale nevím, jak to je reálné,“ uzavřel Ješko.