To hlavní se letos ve Frýdku-Místku odehraje od neděle 3. prosince opět na náměstí Svobody, jak vzkazují z magistrátu. „My začínáme již poslední listopadový týden – ve středu 29. - na našem adventním jarmarku pořádaném školou,“ popisuje Miriam Doležalová z Pěveckého souboru Podsováček působícího na ZŠ Petra Bezruče.

Dušičkový sortiment ve Frýdku-Místku, říjen 2023.
VIDEO: Dušičková výzdoba. Tady jsou aktuální ceny květinářství ve Frýdku-Místku

Děti připravují pásmo koled i tradičních vánočních skladeb, s nímž se představí i na náměstí Svobody (7. prosince) u stromečku, poté potěší seniory v jejich domově v Místku a dále 18. vystoupí prosince se zpěvačkou Dashou v evangelickém kostele. „To hlavní se odbude v Rytířském sále zámku ve Frýdku ve středu 20. prosince, kde Podsováček účinkuje v dramaticko – hudebním pořadu Přišlo jsi k nám, Jezulátko ve třech časech v 9, v 11 a v 16 hodin,“ dodává Doležalová.

Adventní městečko, které je i ve Frýdku-Místku velice oblíbenou a vyhledávanou předvánoční atrakcí, otevře své pomyslné brány už první prosincovou neděli. „A tento den také slavnostně rozsvítíme náš vánoční strom a výzdobu v ulicích,“ říká mluvčí radnice Jana Musálková Jeckelová. Na náměstí svobody se představí nejprve v 16 hodin soubor lidových písní a tanců Ostravica a v 16:45 dojde k samotnému rozsvícení.

Návštěva polské Ratiboře. 29. října 2023.
VIDEO: V polské Ratiboři objevíte hrad, labyrint i mumii. Jen kousek od hranic

Ještě před touto velkou slávou bude v kostele sv. Jana a Pavla v neděli 3. prosince od 15 hodin adventní koncert Vox Organum, na němž se představí novojičínský pěvecký sbor Ondrášek

V dalších dnech bude program v místeckém centru samozřejmě pokračovat – lidé se mohou těšit na tradiční jarmarky, Ježíškovu poštu, Kovářskou školku, ohrádku se zvířátky, adventní dílničky s SVČ Klíč, anděly, kolotoč, celou řadu účinkujících na pódiu … Do akce Česko zpívá koledy se ve středu 13. prosince od 18 hodin na náměstí Svobody zapojí také Frýdek-Místek.

„… a ještě to nekončí! Tak se jmenuje povánoční série zábavy ve dnech 27. až 29. prosince, slibuje jak odpolední hudební koncerty, tak i něco teplého na zahřátí,“ upozorňuje mluvčí města.

Kavárny ve Frýdku-Místku, koláž.
FOTO, VIDEO: Kam ve Frýdku-Místku na dobré kafe? Toto je TOP 6 kaváren ve městě

Jeho představitelům už na SOŠ Lískovecká předvedli kasičku pro dobročinnou sbírku u vánočního stromu na náměstí Svobody. „V minulosti se se několikrát stalo, že tato pokladnička se stala cílem zlodějů, kteří ji i poškodili. Přemýšleli jsme, jak ji lépe zabezpečit a také jak do procesu zapojit školáky. Loni se podíleli na výzdobě vánočních stromečků před magistrátem. Mělo to velký ohlas, proto jsme znovu oslovili školy, a podle jejich návrhu máme pokladničku novou,“ vzkazuje frýdeckomístecký primátor Petr Korč. Autorkou kasičky je dvanáctiletá Monika Bezecká se základní umělecké školy, veřejnost ale nebude ochuzena ani o ostatní návrhy, neboť je radnice nechá v prosinci veřejně vystavit.

Adventní městečko ve Frýdku-Místku

Kdy: od neděle 3. až do soboty 23. prosince (povánočního program pokračuje pak od středy 27. do pátku 29. prosince)

Kde: náměstí Svobody v Místku

Rozsvícení vánočního stromu: neděle 3. prosince v 16:45

Česko zpívá koledy: středa 13. prosince v 18 hodin (akce začíná zhruba o půl hodiny dříve)