"Z jižní Moravy přijela dcera, odvolal jsem i výlet s jednou fanynkou z Olomouce,“ vysvětlil vysloužilý havíř z rubání na šachtách Šverma, Sviadnov, Staříč a Chlebovice.

Po odchodu do hornického důchodu vysedával doma před televizí tak dlouho, až ho manželka Magda hnala ven. Na jeho první lysohorskou tůru.

Beskydská královna (podobně jako slovenské Tatry) nakonec Čupovi učarovala natolik, že na ni od podzimu 2011 do třetí dekády ledna 2022 vyšel 3533 krát. Jen v tříčtvrtečních kraťasech a bez trička se tu stal nepřehlédnutelným, doslova ikonou.

Otužilec Ján Čupa. Na snímcích vpravo záběry před nástupem a po léčbě ve Fakultní nemocnici Ostrava.
Po covidu vážné popáleniny. Známý otužilec z Lysé hory: FNO byla moje záchrana

Od tradičního zdravení poté přecházeli turisté k jeho fotografování a zastavování na kus řeči.

„Někdy mi to trvá nahoru půldruhé hodiny, jindy ale mnohem déle, protože se zapovídám s lidmi. Jako v neděli se dvěma fajn kočkama,“ usmíval se oslavenec na zahradě metylovického domku, odkud měl i v den sedmdesátin krásný výhled přímo na Lysou horu.

A v ruce pivo ze Střítěže pojmenované po uvedeném vrcholku.

Lysohorská legenda Ján Čupa. Leden 2022.Lysohorská legenda Ján Čupa. Leden 2022.Zdroj: Deník/Radek Luksza

„Gratulace už chodí ve velkém po internetu, čekám, že další budou následovat, až v úterý zase vyrazím na Lysou,“ podotkl Čupa.

Nevyloučil dokonce, že na sobotu, kdy opět půjdou nahoru davy lidí, s sebou vezme i domácí jablečnou (tuze dobrou) pálenku. Slavit se plánuje i v Tatrách, nicméně pravděpodobně až s příchodem jara.

Jaromír Němeček na Lysé hoře.
Naposledy na Lysé hoře. Rozlučka s beskydským fenoménem v pětaosmdesáti

„Do jedenácti pod nulou vydržím, pak už je to moc,“ doplnil jubilant zotavující se z následků rozsáhlejšího opaření.

Právě kvůli tomu mu doktoři nedoporučili sluníčko ani mrazy. Ostatně, ani tak ostřílený horal jako on se nevyhnul porážce, třikrát Lysou Horu vzdal asi kilometr pod vrcholem v místech nazývaných „Na Větrech“.

„Každý je svým způsobem střelený!“ komentovala manželovu docela extrémní turistiku choť Magda. Dokonce prý přestal ve spánku chrápat.

Ján Čupa patří k turistům chodícím pravidelně na Lysou horu. Vždycky totiž chodí svlečený do půl těla. A to i v těch největších mrazech.
Na Lysou horu chodí polonahý. I v zimě. Nikdy nedělám nic násilím, říká Ján Čupa

Oblečení a někdy i boty začal Čupa odkládat na horách zima nezima kvůli tomu, že se podle svých slov příliš potil. Respirační onemocnění chytil maximálně tak vloni – a to koronavirus.