Školní kuchyně, která se nachází v suterénu janovické školy, se během posledních několika měsíců změnila k nepoznání. „Práce na její celkové rekonstrukci začaly už v polovině letošního ledna přípravnými venkovními stavebními pracemi, kdy byly například přeloženy inženýrské sítě, provedeny přípojky, nová přístavba nebo terénní úpravy,“ pověděl místostarosta Janovic Alois Poloch (ODS). Hlavní část stavebních prací pak probíhala převážně v době letních prázdnin. „Stavba byla zkolaudována 3. září, poté několik dnů probíhal zkušební provoz a vaření pro děti kuchyně zahájila 14. září,“ dodal místostarosta.

Celá kuchyně prošla rozsáhlými stavebními úpravami, díky kterým došlo ke zvětšení prostor vlastní kuchyně i jejích skladovacích prostor. Odděleny byly rovněž prostory určené pro zásobování potravinami, které se už oproti minulosti nekříží s veřejným provozem. V celém suterénu, kde se nachází kromě kuchyně i školní jídelna, byly také vyměněny okna a v některých místnostech i podlahy a obklady.

„Kromě toho je nyní školní kuchyně vybavena i zbrusu novou technologií a nerezovým vybavením za necelé dva miliony korun. Všechno vybavení a zařízení je nejen moderní a výkonné, ale především také splňuje náročné hygienické normy. Totéž platí pro provedené stavební úpravy,“ konstatoval Alois Poloch. To však ještě není všechno. „Nová kuchyně je, narozdíl od té původní, vybavena vzduchotechnikou za zhruba 1,5 milionu korun,“ podotkl místostarosta.

„Škola už je stará padesát let a prostory i vybavení školní kuchyně po vstupu Česka do Evropské unie přestaly splňovat zpřísněné hygienické normy. Proto byla jejich rekonstrukce nevyhnutelná,“ vysvětlil Alois Poloch. „Den před kolaudací stavbu přišli zkontrolovat i pracovníci krajské hygieny a vydali stanovisko, že kuchyně nyní plně vyhovuje současným hygienickým předpisům,“ dodal místostarosta.

Nadšené jsou ovšem z novinek i samotné kuchařky. „Oproti tomu, jak kuchyně vypadala před rekonstrukcí, je to nesrovnatelný rozdíl. Jsme opravdu velmi spokojené. Teď už snad bude celý provoz v naprostém pořádku i po hygienické stránce,“ usmívala se vedoucí janovické školní kuchyně Bronislava Hermanová.

„Celkové náklady na stavební práce a technologii kuchyně byly vyčísleny na 8,15 milionu korun. Uznatelné náklady pro dotaci z toho činily 7,75 milionu korun, z této sumy jsme získali 7,15 milionu korun dotaci z Evropské unie a zbytek doplatila obec ze svého rozpočtu,“ vypočítal Alois Poloch.