Mezi obyvateli podhorské obce Janovice zavládlo zděšení. Developerská firma Clear Land přišla s nápadem vystavět v jedné z nejhezčích a nejklidnějších místních lokalit Hůra – Břehůvky, která leží ve svahu směrem na Skalici, satelitní městečko.

Investor přišel s velkorysými plány: na devíti hektarech plochy tu chtěl postavit 51 rodinných domů, 12 řadových domů a 14 dvojdomků a k nim i příslušnou občanskou vybavenost jako jsou obchody, služby a podobně. Obec se sedmnácti sty obyvateli by se tak rozrostla o dalších 250 až 300 občanů. Přesně o tomto záměru rozhodovali tento týden zastupitelé obce.

„Co na to říkají místní lidé? S hrůzou chodí na obecní úřad a to, co říkají, se před 22. hodinou tlumočit nedá,“ konstatoval místostarosta Janovic Alois Poloch (ODS).

„O necitlivosti a nepromyšlenosti celého záměru svědčí například i to, že rodinný domek, který tam nyní stojí uprostřed přírody, by byl po zástavbě ze tří stran obklopen komunikacemi a u rohu jeho zahrady by stál rondel,“ upozornil zastupitele místostarosta.

Představa kruhového objezdu uprostřed Janovic vyvolala v místních vlnu smíchu. „Už dávno před tímto nápadem, když jsme začali projednávat 4. změnu územního plánu, jsme si řekli, že v Janovicích o žádné satelity nestojíme,“ připomenul druhý místostarosta obce Ladislav Gurecký (ODS). Zastupitelé připomenuli také to, že by se v obci dramaticky zhoršila dopravní situace. Nápor stavební techniky a nových obyvatel by navíc nejen nezvládaly místní komunikace, ale ani inženýrské sítě, vodovodní řád a další.

Proti satelitu se ozvali i samotní občané: „Jsem kategoricky proti výstavbě satelitních městeček v Janovicích. Takové projekty na vesnici nepatří, satelity ať si lidé staví na okrajích měst,“ shrnul názor místních obyvatel Václav Kubina z Janovic. Při hlasování se zastupitelé jednomyslně shodli: s výstavbou satelitního městečka v Břehůvkách nesouhlasí.