„Koupili jsme malé dárky a sobě slivovičku na zahřátí,“ poznamenala třinecká důchodkyně Lidie Vítková, která na jarmark dorazila s manželem, dcerou a vnučkou. „My jsme rádi, že to tu je, ale schází nám sníh,“ poznamenala.

Po oba dny se mezi dětmi pravidelně objevoval Mikuláš, který si vzal na pomoc čtyři pomocníky. Andělé s čerty měli plné ruce práce. „Jeden čert byl teda strašidelný dost,“ tvrdila osmatřicetiletá maminka malé dcery Martina Konečná.

Čert: Některé děti nešlo vystrašit

"Některé děti se bály dost, některé nešlo vystrašit. Podle toho, jak byly v tom roce hodné nebo zlé," řekl Deníku čert, jinak také čtrnáctiletý David Poncar. Dodal, že zřejmě nejvíce postrašil asi sedmiletou dívku, která vykřikla a utekla. Převlek se Poncarovi líbil. "Vzpomněl jsem si na to, jaké to bylo, když jsem byl malý. Vždycky jsem se hrozně vylekal a byl jsem tak tři měsíce hodný. Poslouchal jsem na slovo," prohlásil.

Hned tři vnoučata do Trisie přivedla sedmapadesátiletá Dana Skalková z Oldřichovic. „Krásná atmosféra. Splnilo to svůj účel, vnuk se bál,“ smála se před Trisií při rozhovoru s dcerou a manželem. „Pro dospělé je tu toho dost,“ konstatoval dědeček po "inspekci" u stánků s občerstvením.

Ve stánku s medem a medovými likéry vypomáhaly dvě šestnáctileté dívky z Nýdku, Monika Czyžová a Gabriela Radvanská. "Spokojenost. Zboží jde na odbyt," řekla Czyžová. Opačný názor měla ostravská prodejkyně Eva Průšová, které se zdálo, že v pátek přišlo více lidí. "Chybí jim tady program," prohlásila. Její zelí s uzeninou ale zájemci chválili.

O závěr akce, na které byly k vidění i ukázky řezbářského umění, se v sobotu večer postaral Štývarův dětský sbor.

Mikulášský jarmark v Třinci pořádají od roku 2002, kdy se stánky před Trisií daly hravě spočítat na prstech jedné ruky. Během šesti let si získal oblibu obyvatel hutnického města i obchodníků. Letos bylo na náměstí 35 prodejců, v kulturním domě se jich sešlo ještě o deset více, což je pravděpodobně i kapacita celé budovy.

Vánoční jarmark se na stejném místě uskuteční 18. a 19. prosince. Jeho návštěvníky pobaví Věra Špinarová, kapela Blaf a další umělci.