Na město se ještě občas snáší sněhové vločky, nicméně technické služby už přesto zahájily velký jarní úklid města. Pokračovat nyní bude celé tři měsíce a do úklidu se zapojí i nezaměstnaní.

„Stejně jako v předcházejících letech technickým službám vypomůže 45 pracovníků z úřadu práce, kteří jsou evidováni jako dlouhodobě nezaměstnaní. Čety vytvořené těmito pracovníky budou zajišťovat ruční úklid parků, laviček, schodišť, chodníků a sídlišť, ale také i dopravního značení,“ konstatoval ředitel frýdecko-místecké společnosti TS Jaromír Kohut. Mimoto bude úkolem nezaměstnaných také umytí autobusových zastávek a vyčištění kanalizační vpustí.

Už příští týden také začne takzvané blokové čištění ulic. „První blokové čištění se uskuteční ve čtvrtek 26. března na Hasičské ulici ve Frýdku. Řidiči by si proto měli pozorně všímat dopravních značek, které na blokové čištění ulic upozorní. V daných lokalitách se objeví sedm dní předem, opatřeny budou tabulkou s vyznačeným datem i časem, kdy bude v ulici platit dočasný zákaz parkování. Na jeho dodržení dohlédnou strážníci městské policie,“ upozornil Jaromír Kohut.

Jarní úklid města a přilehlých místních částí zahájili zaměstnanci technických služeb hned, jakmile v ulicích stál sníh. Zdejší obyvatelé tak už teď mohou v ulicích potkávat čety dělníků v oranžových vestách a s košťaty a lopatami v rukách. „Jarní úklid zahrnuje zejména odstranění posypového materiálu po zimním období. Pracovní čety zametají a myjí komunikace a schodiště, lávky i dopravní značení. Kromě toho také odstraňují drny podél cest a chodníků,“ pověděl Jaromír Kohut.

Úklidové práce budou prováděny systematicky podle připraveného harmonogramu, který určuje i termíny úklidu v jednotlivých lokalitách. „Nejdříve musí být uklizeny hlavní třídy, náměstí a nejfrekventovanější lokality ve městě. Současně probíhá i hrubé čištění přilehlých místních částí města, mezi které patří Lískovec, Chlebovice, Lysůvky, Zelinkovice, Skalice, Baranovice a Gajerovice, Bahno a Panské Nové Dvory. Až poté následuje úklid sídlišť a dočištění místních částí,“ popsal postup jarního úklidu ředitel. Dodal, že své rajóny začne objíždět i sběrač psích exkrementů.

Technické služby se na svůj jarní úděl pečlivě připravovaly. „Všechno vybavení potřebné pro sezónní práce prošlo pravidelnou údržbou. Po technické stránce jsme dobře připraveni, práce však mohou zpomalit výkyvy počasí. V každém případě by však úklid měl být hotov do poloviny června,“ ujistil Kohut.