„V plánu máme vyhrabávání travnatých ploch a přilehlých keřových porostů. Provádíme úklid velkého množství odpadků, zbytků po zimním období a také provzdušnění trávníků. Mechanická vertikutace, neboli prořezávání trávníku, se provede v parku Pod zámkem a na ulici 8. Pěšího pluku. Zelené plochy budou vyhrabány zhruba do konce dubna,“ řekla Jana Zahradníková, odborná referentka marketingu TS.

Jak dále uvedla, na okopání a nakypření již čekají také všechny dvouletkové záhony. Dojde k úpravě trvalek, u nichž se odstraní staré odumřelé části a zároveň budou přihnojeny. Tyto záhony se nacházejí v parku Pod zámkem, Na Štěpnici, v parku Komenského, u Komerční banky, ve Smetanových sadech a v Malém parku, a jsou osázeny různými kultivary. Jedná se například o astry, bohyšky, kontryhely, řebříčky, kopretiny, denivky a další druhy.

„Počítáme také s pravidelnou péčí o nové stromy, které byly vysázeny v rámci náhradní výsadby. U nich bude proveden výchovný řez, opravy kotvení, přihnojení, případně chemické ošetření proti škůdcům,“ řekl Jaromír Kohut, ředitel společnosti TS Jaromír Kohut.

Aby si mohly děti naplno užívat jarních dnů, proběhne během dubna výměna písku ve všech provozuschopných pískovištích a v případě nutnosti i opravy těchto míst. Dne 3. března se uskutečnila kontrola certifikovaných dětských prvků na území města a od 7. března se zjištěné nedostatky odstraňují. Do 15. dubna bude udělána revize. Pravidelný úklid se týká všech městských parků a dopadových ploch dětských hřišť a jejich okolí. Už od poloviny února znovu objíždí své rajóny i sběrač psích exkrementů.

Stejně jako každým rokem si TS vypomáhají s náborem pěti pracovníků z úřadu práce a dalších pracovníků v rámci veřejné služby.

Pro zhruba sto lidí v hmotné nouzi, které město eviduje, je výkon veřejné služby příležitostí. Má vliv na výši příspěvku na živobytí u lidí, kteří ho pobírají déle než 6 měsíců. Nedochází u nich k poklesu této dávky na existenční minimum.

„Od pondělí do čtvrtku nám průběžně chodí pomáhat zhruba 25 zájemců v rámci veřejné služby. S oteplením očekáváme i vyšší účast,“ sdělil Jaromír Kohut. Sestavený harmonogram čištění celého města, ve kterém jsou stanoveny termíny úklidu v jednotlivých lokalitách, má každý možnost sledovat na webových stránkách společnosti http://www.tsfm.cz/.