„Dostal jsem se k tomu už jako dítě, rodiče i sourozenci luštili křížovky. V té době se luštily vlastně jen křížovky,“ vyprávěl jednapadesátiletý Jaroslav Valkus při sobotní soutěži v Mostech u Jablunkova, při které organizátorům pomáhal.

Ve svazu křížovkářů je 27 let

Muž z Třince je už od roku 1983 členem Svazu českých hádankářů a křížovkářů (SČHAK). A se svým koníčkem objíždí celou republiku. „Každý rok je vydána termínová listina soutěží – přeborů v řešení křížovek, hádanek a logických úloh. Jednotlivci soutěží běžně, občas jsou to i družstva. My v Českém Těšíně pořádáme Beskydský přebor,“ naznačil Valkus.

Se svým koníčkem projel celou republiku

„V podstatě jsem už všechny přebory objel, i když ne za jeden rok. To se nedá stihnout. Namátkou – Praha, Pardubice, Brno, České Budějovice. Byl jsem všude,“ prohlásil Valkus s tím, že je schopen zvládnout v průměru pět akcí za rok. „Přebory jsou většinou dvoudenní. Domluví se víc lidí, složíme se na benzin a jedeme. Člověk pozná spoustu přátel z celé republiky,“ těší Valkuse.

Kdysi ho zajímaly zejména křížovky, v poslední době ale preferuje hádanky. „Těch je přes sto odrůd – například přesmyčky, sloučenky, vsuvky, záměnky,“ naznačil. U hádanek Valkus v loňském roce dosáhl mistrovské třídy jako řešitel. A rád se jim věnuje i jako autor. „Baví mě to. Jinak bych to nedělal,“ upozornil.

Luštění obohacuje, navíc pomáhá proti skleróze

Luštení je podle něj ideální koníček. „Dá se to dělat kdekoli. Dokud člověk neumře, tak to může provozovat. Křížovky obohacují, člověk rozšiřuje své znalosti. A tímto koníčkem bojuje i proti skleróze,“ shrnul Jaroslav Valkus.

Kroužek Hutníček se v Českém Těšíně schází jednou za čtrnáct dní. „Je to vždycky v pondělky od šestnácti hodin v kulturním a společenském středisku. Momentálně nás je devět, ale byly i časy, kdy nás bývalo přes dvacet. Mladých je málo, bohužel starší členové už umřeli. Na schůzkách to chodí tak, že vždycky někdo z kroužku připraví nějaké křížovky a hádanky pro luštění. Vyloženě trénovat, jak to dělají sportovci, se to nedá,“ smál se Valkus. „Nicméně luštíme nepřetržitě vlastně celý rok. Samozřejmě někteří členové vytvářejí i křížovky do novin,“ uvedl.

A jak se ocitl na soutěži v Mostech? Knihovnice Hedvika Onderková ho požádala, zda by mohl vytvořit křížovky, respektive logické úlohy v českém jazyce. „Už loni se mi to hodně líbilo. Těší mě účast a zájem dětí i dospělých, takže jsem přijel znovu. Pokud mi to zdraví dovolí, rád bych v tom i v budoucnu pokračoval,“ prohlásil Valkus. Zároveň doufá, že někteří soutěžící si časem najdou cestu i do kroužku Hutníček.

Kam dál: Knihovna v Mostech opět patřila luštitelům