Čtvrtá základní škola na ulici Komenského v Místku včera uvedla do provozu nový spojovací krček, který byl vybudován mezi dvěma školními budovami. Od příštího týdne budou moci zdejší žáci přecházet z jedné budovy do druhé suchou nohou. Ve spojovacím krčku navíc vznikl prostor pro dosud chybějící šatny, které bude moci využívat zhruba čtyři sta žáků. Bude tu umístěna i vrátnice a krček bude sloužit také jako reprezentativní zastřešený hlavní vstup do obou školních budov.

„Na nutnost výstavby spojovacího krčku nejprve upozornila petice s výmluvným názvem Konec mokrým bačkorám. Když se totiž děti potřebovaly dostat například z prvního stupně do tělocvičny nebo školní jídelny, dosud neměly možnost přejít z jedné školní budovy do druhé krytým prostorem,“ pověděla ředitelka školy Jiřina Raszková. „Jsem velmi rád, že je spojovací krček postaven. Dětem chybělo zázemí šaten a přezouvání při každém přesunu z budovy do budovy pro ně také nebylo moc příjemné,“ konstatoval Martin Žárský, jehož děti školu navštěvují.

Stavba spojovacího krčku byla zahájena na konci srpna loňského roku. Krček je postaven jako prosklená přízemní budova. Na šedivé stavbě na první pohled upoutají dva červené vzpřímené panely s táhly na její rovné střeše. „Tyto betonové pilíře nejsou samoúčelné. Jsou to jakési opory pro táhla, která nadlehčují a vyvažují nosníky stropu. Ty díky tomu mohou být menší a nebudou se prohýbat. Barevné odstíny v chladných barvách jsme volili proto, abychom odlišili novou moderní část od původních historických budov,“ vysvětlil projektant krčku Miroslav Havlásek. „Náklady na vybudování krčku činí 18,2 milionu korun a město tuto částku uhradilo ze svého rozpočtu,“ doplnila informaci mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

„Na škole jsem jako její ředitel prožil více než osmnáct let. Celou dobu jsem žádal a usiloval o výstavbu tohoto spojovacího krčku. Několik měsíců před mým odchodem do důchodu se jeho stavbu přece jen podařilo zahájit a nyní je hotov. I když už si této stavby ve škole neužiji, přesto jsem velmi rád, že se dílo podařilo a že jsem se krčku dožil. Městu za to patří velký dík,“ řekl bývalý ředitel školy Jan Slováček, který do důchodu odešel na konci prosince.

„Jan Slováček se zasadil nejen o výstavbu krčku, ale za jeho ředitelování dostaly školní budovy novou fasádu a okna. Mimoto také nyní probíhají úpravy sportovního areálu školy. Vzniklo tu hřiště s umělým tartanovým povrchem pro míčové hry. K dispozici už také máme plány druhé etapy výstavby sportovního areálu, ve kterém by neměla chybět tartanová běžecká dráha, sektor pro skok do dálky a do výšky nebo pro vrh koulí. Upraveno následně bude také prostranství před školou, což dotvoří příjemný vzhled celého školního komplexu,“ prozradil náměstek frýdecko-místecké primátorky Petr Cvik.