Rychlá jízda v obci? Řidič, který nesundá nohu z plynu, se za odměnu dočká červené barvy na semaforu. Pokud chce pokračovat dál, musí zpomalit na dovolenou rychlost. Až pak se na semaforu rozsvítí zelená.

Říká se jim inteligentní, radarové či zpomalovací semafory. Nacházejí se i v místech, kde by je nikdo nečekal třeba i tam, kde se nepřipojují žádná auta z vedlejší silnice nebo kde není žádný přechod pro chodce. V Metylovicích instalovali zpomalovací semafory v blízkosti školy zhruba před devíti měsíci. „Mně osobně se to líbí, když se blíží semafor, tak většina řidičů zpomalí. Druhá věc jsou místní, není tam záznamové zařízení, policisté to nekontrolují, takže místní často na rychlost nedbají a projedou," řekl Deníku starosta Metylovic Lukáš Halata. Kdo na červenou nezastaví, riskuje peněžitou pokutu a pět trestných bodů.

Odpůrci zpomalovacích semaforů poukazují na to, že podkopávají vážnost těch klasických. Nerespektování červeného světla ve většině případů znamená extrémní riziko nehody, ne však v případě zpomalovacího signalizačního zařízení. „Z psychologického hlediska může nastat situace, že řidiči přestanou vnímat signál s červeným světlem „stůj" jako signál k zastavení vozidla, ale začnou jej vnímat jako nějakou šikanu, přestanou jej respektovat," potvrdil Jan Vrbica z odboru dopravy a silničního hospodářství frýdecko- -místeckého magistrátu. Může prý dojít k degradaci tohoto důležitého signálu zejména v křižovatkách.

To by mohlo mít fatální následky. Podle starosty Metylovic jsou však semafory účinnějším prostředkem než informační ukazatele rychlosti i dopravní značky. „Ještě bychom chtěli bližší spolupráci s policií, aby občas přijela a postavila se tam," podotkl Lukáš Halata.

Ke zpomalení dopravy ve středu obce vytipovali dvě nejvhodnější lokality. Jde o rovné úseky s dobrou viditelností na semafor, radar by měl totiž snímat rychlost vozidla v minimálně stopadesátimetrovém úseku.

Nevýhodou zpomalovacích semaforů je vysoká pořizovací cena. „Máme v obci dohromady čtyři ukazatele. S montáží a dvěma ukazateli rychlosti to vyšlo na 700 tisíc korun," doplnil starosta Lukáš Halata s tím, že většinu částky pokryla dotace.