„Říká se, že tento jez už má na svědomí sedmnáct lidských životů. Doufáme, že se další tragédie už nebude opakovat,“ prohlásil jeden z obyvatel nedalekých domů na západním břehu Ostravice ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Splav, kde se utopili tři studenti, leží přesně na 33,3 kilometru řeky. Dva mladíci měli jedenadvacet let, třetímu bylo čtyřiadvacet.

Kdoví, jak by to v pátek odpoledne u řeky Ostravice ve Frýdlantě dopadlo, kdyby odtud nemizely záchranné podkovy?
Nebezpečný jez ve Frýdlantu. Zpětné proudy stahují vše, kradou se záchranná lana

Podle policistů se šel nejstarší mladík koupat do splavu v městské části Kamenec, ale začal se topit. Skočili za ním proto jeho dva mladší kamarádi, ale nakonec všichni tři utonuli. Čtyřiadvacetiletého mladíka v kritickém stavu se snažili zachránit zdravotníci na místě, ale později zemřel. Jedenadvacetiletého studenta marně oživovali přítomní hned po vytažení. Tělo třetího mladíka našli hasiči až druhý den po neštěstí.

Smrtelná past

Místo bylo už dávno před loňským neštěstím na webu nebezpecnejezy.cz v databázi čítající více než půl druhé stovky těchto smrtelných pastí pro lidi i zvířata v České republice.

Vloni v dubnu tam navíc chyběl i záchranný kruh s lanem, který někdo ukradl. Navíc místem v tu dobu protékalo patnáct kubíků vody za sekundu s teplotou jen čtyři stupně nad nulou. Vodohospodáři, vodáci, hasiči i potápěči tehdy mluvili o velkém hazardu.

Jeden z nepřímých svědků páteční tragické události v Kamenci zpovídán novináři.
VIDEO: Tragédie na řece. Záchranáři tu byli bleskově, chválil svědek

„Podobné volnočasové aktivity v přírodě mohou být při nepozornosti a risku velmi nebezpečné. Pokud je vodní dílo užíváno s rozvahou, tedy v teplejších měsících, za běžných průtoků a při vhodných teplotních podmínkách vzduchu i vody a nejlépe pod dohledem jiných lidí na břehu, je bezpečné,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Podnik nedávno vybavil záchrannými prvky sedmnáct jezů v kraji.

Zloději a vandalové

Kovový box s kruhem a třicetimetrovým lanem je rovněž u frýdlantského „jezu smrti“ na obou březích i na dalším půl kilometru vzdáleném splavu. „Tyto skříňky s průhlednými dvířky jsou opatřeny také plombou a magnetem, které poskytují lepší zajištění před vandaly či povětrnostními vlivy,“ popsal Tomáš Skokan z provozu Povodí Odry.

Všechny záchranné boxy také dostaly žluté nálepky se specifickými kódy Bod záchrany – Rescue point. Přidělili je hasiči, kteří dokáží podle čísla okamžitě identifikovat lokalitu a vyjet tam. Frýdlantskému splavu přidělili kód FM 110. „Identifikace místa záchranné operace může maximálně zkrátit dobu nutnou k záchraně tonoucího,“ dodal Skokan. Splavy byly dále doplněny o kotevní oka či pomocná lana.

Tomáš Ptáčník
Zrádná Ostravice

Adam Šindler z vodáckého spolku Campanula upozornil, že každý jez představuje potencionální nebezpečí, ať už při jeho sjíždění na plavidle či koupání. „Nejnebezpečnější je vodní vír – vývar, který dokáže vtáhnout pod hladinu. Když je delší než loď, není to vůbec dobré,“ vysvětlil Šindler. Právě první sobotu v dubnu měla Campanula sjíždět Ostravici, ale kvůli nedostatku vody akci odvolala.