Frýdek-Místek ve spolupráci s autobusovým dopravcem 3ČSAD zavádí v pilotním projektu nový systém zobrazování jízdních řádů. Doplnit má stávající tištěnou variantu. Displeje s jízdními řády jsou rozděleny do tří částí.

První zobrazuje aktuální spoje včetně reálného zpoždění a doplňkovou předpověď počasí, druhá stránka obsahuje kompletní mapu dopravní sítě a třetí stránka klasickou běžnou podobu papírového jízdního řádu. Jednotlivá zobrazení si volí cestující pomocí tlačítek.

Hřiště pro děti ve Frýdku-Místku, září 2022.
Teenageři ve Frýdku-Místku ničí dětské atrakce. Doplatil na to malý chlapec

„Jde o technologii displeje z elektronického papíru, který napodobuje vzhled tradičních tištěných jízdních řádů. Výhodou oproti klasickým LCD displejům je zabránění odlesků a špatné čitelnosti na slunci. Zde se naopak čitelnost na slunci zvyšuje. Dobíjení je zajištěno prostřednictvím solárního panelu a baterie,“ uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku pro dopravu, silniční hospodářství a životní prostředí Leonard Varga

Nové elektronické jízdní řády již byly osazeny na zastávkách Bruzovská a Zámecké náměstí. Jak ovšem Deník Zdopravy.cz v neděli osobně otestoval, přepínání zobrazení na obou zastávkách v podstatě nefungovalo. Systém při tom několikrát “blouznil,“ nebo rovnou hlásil chybovou hlášku.

Opravené hřiště Sněženka ve Frýdku-Místku, 14.9.2022.
Sněženka je už v novém, na hřištích ve Frýdku-Místku budou kontroly

„Po vyhodnocení testovacího provozu zapracujeme zkušenosti s elektronickými jízdními řády do dotačního projektu dopravce ČSAD Frýdek-Místek, který je pro MHD Frýdek-Místek předschválen ve výši 5,3 milionu korun. Poté se tyto jízdní řády rozšíří do dalších lokalit ve městě. Kromě toho připravujeme vybudování velkoformátových informačních LED panelů ve vybraných přestupních uzlech autobusové dopravy,“ nastínil Varga.