Zásadní změny se dotknou cestujících, kteří využívají linky číslo 4 a 12. První z nich obsluhuje trasu z Frýdku- -Místku do Kozlovic přes Metylovice a Palkovice, druhá jezdí mezi Frýdkem-Místkem a Brušperkem se zastávkami ve Sviadnově, Staříči a Fryčovicích. „Jsou to nové linky, které byly přidány v srpnu. Po zkušenostech, které máme za tři měsíce, se provedly na základě připomínek cestujících úpravy tak, aby to teď vyhovovalo," poznamenal Jan Širc ze společnosti UDI Morava, který působí jako předseda dopravní komise ve Frýdku-Místku.

Obce musejí platit

Většina spojů „čtyřky" z Brušperku končila u místecké polikliniky, nově budou autobusy jezdit až k železniční stanici ve Frýdku.

Ani další linky se nevyhnou úpravám, hlavně ty, které dosud jezdí k Tesku v Místku. „Linky 7 a 17 už tam vůbec jezdit nebudou. Linka 2 je výrazně omezena, protože Tesco ukončilo objednávání spojů, odmítlo objednávat dál," upřesnil Jan Širc.

Městská hromadná doprava obsluhuje prakticky všechna města a obce v blízkém okolí Frýdku-Místku. Chybí například Dobrá a Nošovice, třebaže obce mají o zapojení do projektu zájem. Počítat ale musejí s tím, že pokud by linky přešly pod bezplatnou MHD, obecní kasy zchudnou. Třeba ve Sviadnově platí ročně 700 tisíc korun, naopak Metylovice, kam zajíždí autobusy MHD pouze o víkendu, přispívají třicet tisíc.

„Věřím, že se to podaří dotáhnout do úspěšného konce ještě v příštím roce. Zatím nemáme informace, že by nějaká další obec měla zájem," dodal Jan Širc.

Autobusy městské hromadné dopravy mohou lidé cestovat zdarma například z Hukvald až na Visalaje, tedy na zhruba čtyřicetikilometrové trase. A zapojení do MHD zdarma neodmítají kromě Dobré a Nošovic ani v Sedlištích. „Nevylučuji to, ale záleží na podmínkách. Jaká to bude linka, odkud pojede, po jakých cestách se bude jezdit, kolik nás to bude stát. Všechno souvisí se vším," konstatoval starosta Sedlišť Jaromír Krejčok. Kromě ekonomického přínosu pro obyvatele vidí i jiné výhody. „Hromadnou dopravou bychom mohli obsloužit i vzdálenější lokality, které v současné době nemáme pokryté autobusy," doplnil starosta.